26.04.2016 16:03

TOP 10: Technologie, które są starsze niż myślicie

Nasz świat zmieniany jest przez postęp technologiczny w coraz szybszym tempie. Często jednak urządzenia, które uważamy za nowinki, pojawiły się po raz pierwszy długie lata temu.

TOP 10: Technologie, które są starsze niż myślicie
foto: kadr z wideo

8. Serwisy społecznościowe

Facebook rozpoczął działanie 4 lutego 2004 roku - w świecie technologii 12 lat to cała epoka. Nie był jednak pierwszy na rynku i zanim stał się hegemonem jakim znamy go dziś, musiał zmierzyć się w ostrej walce z konkurencją.

W latach 80. XX wieku wśród społeczności akademickiej popularne było korzystanie z Usenetu, który pozwalał na publikowanie dostępnych dla innych użytkowników wiadomości oraz odpowiadanie na nie. Posty przechowywane były na serwerach, a chętni do ich odczytania musieli łączyć się z nimi za pomocą specjalnego programu. Usenet był świadkiem wielu dyskusji, pozwalając dzielić się informacjami i odczuciami na tysiące pogrupowanych hierarchicznie tematów.

Za prawdziwego prekursora sieci społecznościowych można jednak uznać system BBS (Bulletin Board System). Aby z niego skorzystać, trzeba było zadzwonić (BBS powstał w latach 70. XX wieku) na numer skojarzony z serwerem – po nawiązaniu połączenia można było między innymi uzyć lokalnej poczty elektronicznej (można było wysyłać wiadomości do innych użytkowników BBS) oraz przeczytać bądź opublikować ogłoszenia (koncentrowano się głównie na tematyce komputerowej).

7. Mobilne telefony

Dziś z telefonów komórkowych korzystamy wszyscy – część z nas pamięta nawet czasy, gdy startowały w Polsce pierwsze sieci, a telefony stawały się powoli dostępne nie tylko dla najbogatszych.

Podstawy działania telefonii komórkowej zostały opracowane w 1977 roku, jednak już 31 lat wcześniej Bell Labs oferowało bezprzewodowe usługi telefoniczne na terenie 100 amerykańskich miast.

Abonament w przeliczeniu na dzisiejszą wartość pieniędzy wynosił 150 dolarów, dodatkowo za każde połączenie trzeba było zapłacić równowartość 3-4 dolarów. Sprzęt był przenośny, chociaż ledwo – ważył 36 kilogramów, więc używany był raczej jako wyposażenie samochodów.

Ograniczenia techniczne sprawiały ponadto, że jednocześnie w danym mieście można było prowadzić maksymalnie 3 rozmowy. Rozwiązanie nie zdobyło z tego powodu szczególnie dużej popularności, a do tego… zostało pobite w rywalizacji o stworzenie pierwszego mobilnego telefonu, który powstał już w 1922 roku.

Urządzenie z technicznego punktu widzenia było po prostu odbiornikiem radiowym, zapewniającym możliwość jednostronnej komunikacji. Rolę anteny pełniła parasolka – rozwiązanie reklamowane było jako sposób na przekazanie mężowi wiadomości z domowych pieleszy bez martwienia się o to, gdzie akurat się znajdował. Za jego pomocą można było także posłuchać muzyki na zamówienie… ale nie uprzedzajmy faktów.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #TOP