23.05.2017 12:09

Abolicja na abonament RTV nie dla wszystkich

Nie będzie odpuszczenia abonamentowych grzechów bez pokuty – według najnowszej koncepcji na abolicję zaległych wpłat będą mogły liczyć tylko te osoby, które zdecydują się zapłacić za pół roku z góry.

Abolicja na abonament RTV nie dla wszystkich
foto: espensorvik, CC BY 2.0

Dotychczasowe doniesienia mówiły o postawieniu bezwarunkowej grubej kreski i zapomnieniu o zaległościach dla wszystkich osób, które powinny płacić abonament. Takie rozwiązanie nie spodobało się jednak podobno prezesowi TVP Jarosławowi Kurskiemu, który walczy z dużym deficytem budżetowych kierowanej przez siebie instytucji.

Jak wynika z wyliczeń, kwota należnych i niezapłaconych opłat za posiadanie odbiornika radiowego i/lub telewizyjnego sięga 3 mld złotych.

O zmianie koncepcji abolicji na taką, która przyniosłaby natychmiastowy zastrzyk pieniędzy dla mediów narodowych informował podczas wizyty w Radio ZET wiceminister Jarosław Sellin:

"

Chcemy wyjść z taką propozycją, która spowoduje, że naprawimy sytuację na przyszłość. Ściągalność (abonamentu) będzie lepsza, a jednocześnie ogłosić pewną abolicję jeżeli chodzi o tych, którzy tego nie robili przez całe lata. "

Oferta będzie ważna przez 6 miesięcy od wejścia nowej ustawy abonamentowej w życie – kto w tym czasie nie zdecyduje się dokonać półrocznej wpłaty, ryzykuje ściganie przez urząd skarbowy.

Według danych przestawionych przez Sellina, regularnie opłaty abonamentowe uiszcza tylko 13% zobowiązanych do tego Polaków – sytuacja ta została określona jako „permanentne łamanie prawa”.

Uszczelnienie systemu ma nastąpić dzięki zasadzie domniemania posiadania telewizorów przez klientów płatnych telewizji – na kablówki i stacje satelitarne ma być nałożony obowiązek przesyłania danych osobowych swoich klientów. Nadawcy i operatorzy alarmują, że to niezgodne z konstytucją i proszą o interwencję Unię Europejską.

Nie przyjęto za to propozycji innego domniemania – w propozycjach dotyczących ostatecznego kształtu ustawy pokazał się pomysł, żeby abonament musieli płacić właściciele samochodów, przyjmując że na pewno znajduje się w nim radio.

Płacicie abonament RTV?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #TV