13.04.2017 14:37

Abonament RTV trzeba będzie płacić także za dostęp do internetu?

Masz dostęp do internetu? Jeśli propozycja Polskiego Radia zostanie uwzględniona w ostatecznej wersji nowelizacji przepisów o poborze abonamentu, będziecie musieli płacić na rzecz utrzymania mediów publicznych.

Abonament RTV trzeba będzie płacić także za dostęp do internetu?
foto: materiały prasowe

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zajmujące się przygotowaniem nowelizacji ustawy abonamentowej, opublikowało spis propozycji otrzymanych w trakcie prowadzenia konsultacji. Znajdują się wśród nich rozwiązania, które wzbudzają nawet większe kontrowersja niż propozycja resortu, żeby płatne platformy telewizyjne przekazywały poczcie spis swoich klientów.

Założono domniemanie, że skoro ktoś wydaje pieniądze na oglądania programów telewizyjnych, to ma telewizor i powinien za niego płacić.

O jednym z proponowanych zapisów zdążyliśmy już napisać – Jacek Kurski, szef TVP, wniósł o rozszerzenie zasady domniemania także na kierowców. Według niego każdy, kto ma samochód, powinien płacić co najmniej za posiadanie radioodbiornika.

Polskie Radio Katowice posunęło pomysł domniemania zdecydowanie dalej – w piśmie skierowanym do resortu wnosi o uzupełnienie osób, które na pewno posiadają telewizor i powinny płacić abonament, także o internautów:

"

Dodanie domniemania, że abonent będący stroną umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych, w ramach których świadczone są usługi dostępu do sieci Internet, posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu radiowego lub telewizyjnego. "

W praktyce oznaczałoby to, że abonament musiałby płacić każdy właściciel smartfona, który korzysta z internetu, o posiadaczach stałego łącza w domu nawet nie wspominając.

Już chęć skupienia się na klientach płatnych telewizji komentowana była jako łamanie konstytucyjnej zasady równości wobec prawa – osoby, które nie mają wykupionego płatnego pakietu telewizji nie byłyby niepokojone przez Pocztę Polską szukającą osób mających obowiązek płacenia abonamentu. Podobnie można interpretować uznanie, że opłata dotyczy osób wykupujących dostęp do internetu.

Wśród głosów oddanych w dyskusji nad kształtem nowej ustawy - a właściwie jej części, która reguluje pobór abonamentu przed przekształceniem go w podatek płacony przez każdego razem z dochodowym – znalazły się także głosy wskazujące na niespójności w rozumowaniu przedstawionym w przepisach.

Nad domniemaniem posiadania telewizora przez odbiorców płatnej telewizji zastanawia się IAB Polska:

"

Warto też nadmienić, że niekoniecznie usługa telewizji dostarczana jest w zamian za opłatę – może się zdarzyć, że abonent zawierający umowę na kilka usług (telewizja, telefon, internet) otrzyma usługę telewizji gratis. Czy w takim wypadku mamy do czynienia z telewizją płatną, a dostawca takiej usługi mieści się w pojęciu dostawcy usługi telewizji płatnej? "

Płatne platformy telewizyjne obawiają się, że zmuszenie ich do przekazywania Poczcie Polskiej danych abonentów doprowadzi do rezygnowania z ich usług na rzecz serwisów VoD, które nie miałyby takiego obowiązku, lub wręcz nakłaniałyby do korzystania z treści pirackich.

Płacilibyście abonament RTV za internet?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #TV