13.12.2016 10:03

Abonament RTV zostanie ukryty w jednolitym podatku?

Zapomnijmy o abonamencie RTV – proponuje szef KRRiT. Opłata za posiadanie odbiorników telewizyjnych i radiowych ma zniknąć, choć tylko w pewny sensie – zamiast nazywać ją po imieniu, ma być pobierana jako jeden ze składników jednolitego podatku szykowanego przez rząd.

Abonament RTV zostanie ukryty w jednolitym podatku?
foto: Chris Brown, CC BY-SA 2.0

Słaba ściągalność abonamentu RTV to ogromna bolączka narodowych mediów. Jak wynika z danych opublikowanych przez Pocztę Polską, regularnie uiszcza tę daninę tylko 1,06 mln gospodarstw domowych.

Zarejestrowany odbiornik ma 6,72 mln gospodarstw, podczas gdy szacuje się, że w całej Polsce jest ich około 13,5 mln. Poczta podała, że zaległości w opłatach wynosiły pod koniec 2015 roku 1,58 mld złotych.

Rozwiązaniem tego problemu miało być wprowadzenie opłaty audiowizualnej, płaconej niezależnie od tego, czy zadeklaruje się posiadanie odbiornika, czy nie. 15 zł miesięcznie miało być doliczane do rachunków za prąd – w ten sposób chciano się upewnić, że nikt jej nie uniknie.

Wprowadzenie takiego rozwiązanie wymagałoby jednak zgody UE – negocjacje w tej sprawie mogą trwać latami. Pojawiły się więc inne pomysły na zapewnienie narodowym mediom przychodów.

W teren ruszyli inspektorzy Poczty Polskiej, którzy pukają do domów i chcą sprawdzać, czy przypadkiem nie ma w nich telewizorów i czy nie należy wlepić właścicielowi kary. Myślano także o zebraniu od telewizji kablowych list ich klientów, przekonując, że nikt nie płaciłby za dostęp do programów telewizyjnych, gdyby nie miał na czym ich oglądać.

Inne propozycje zakładały odgórne założenie, że każdy posiada telewizor – jeśli byłoby inaczej, trzebaby to było przed urzędem udowodnić.

Prezes KRRiT Witold Kołodziejski podał najnowszy pomysł na pobieranie opłaty na funkcjonowanie mediów narodowych – ukrycie jej w podatku:

"

Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem ściągania abonamentu byłoby włączenie go do jednolitej składki, jaką planuje wprowadzić rząd od 2018 roku. Jeżeli w jednej puli płacimy PIT i składki zdrowotną oraz emerytalną to 10 złotych na przykład na abonament również mogłoby się tam znaleźć, ale to jest oczywiście decyzja rządu. "

 Rząd obiecuje, że nowy system znacznie uprości rozliczanie się z państwem, licząc przy tym na to, że utrudni także uciekanie od zobowiązań.

Płacisz abonament RTV?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: TV