10.05.2018 14:47

Europejskie stacje telewizyjne tworzą konkurenta dla Netfliksa

Nadawcy z Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Belgii i Szwajcarii zakładają Alliance – sojusz, który ma zając się produkowaniem seriali lepszych od tych, które można oglądać na Netfliksie. W planach jest uruchomienie własnego serwisu VoD.

VoD na telewizorze
foto: materiały prasowe

Inicjatorami projektu są stacje France Télévisions, ZDF i RAI. Europejscy nadawcy TV zauważyli, jak dużym zagrożeniem stacje się dla nich Netflix i zamierzają zjednoczyć siły, żeby dorównać mu jakością produkcji.

Netflix, który ma na całym świcie już ponad 120 mln subskrybentów (a w Polsce boryka się z dużym piratami mającymi sposób na oglądanie go za darmo) inwestuje w swoje produkcje miliardy dolarów. Rezultatem są seriale, które przyciągają do ekranów rzesze widzów – wystarczy wymienić chociażby „Stranger Things”, „Dark”, „Narcos” czy „House od Cards”.

Serwis VoD coraz śmielej sięga po europejskie produkcje – widzowie na całym świecie będą mogli między innymi obejrzeć reżyserowany przez Agnieszkę Holland serial „1983”, opowiadający o Polsce w alternatywnej rzeczywistości, w której nie upadł komunizm.

Stacje TV tworzą europejskiego Netfliksa

Alliance ma nadzieję, że uda mu się nawiązać równą walkę z Netfliksem, jeśli chodzi o jakość produkcji. Mówiła o tym Eleonora Andreatta, dyrektorka ds. treści fabularnych RAI:

"

Możemy wyobrazić sobie europejskie produkcje, które mogą konkurować z serialami amerykańskimi. "

Europejskie stacje telewizyjne zdradziły swoje plany na najbliższy czas. Pierwszą wspólną produkcją ma być serial o Leonardzie da Vinci, z budżetem sięgającym 3,5 mln euro na odcinek, Alliance wyprodukuje także serial szpiegowski „Mirage” oraz „Wieczne Miasto” opowiadające o Rzymie w latach 60. XX wieku.

Alliance chce stworzyć także paneuropejską platformę VoD, na której oferowałby własne produkcje – o bezpośrednim konkurowaniu z Netfliksem nie powiedziano jednak zbyt wiele, nie wiadomo więc, czy do projektu zostanie zaproszona Telewizja Polska. Ta ma przecież kilka asów w rękawie – „Korona królów” to swojska „Gra o tron”, a serial o Wiedźminie jest już gotowy od kilku lat, podczas gdy Netflix swój pokaże dopiero w okolicach 2020 roku.

Co oglądacie częściej?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: TV