09.05.2017 16:31

Piraci złamali zabezpieczenia UHD Blu-ray

To było tylko kwestią czasu – w internecie pojawił się ważący ponad 50 GB plik reklamowany przez piratów jako pierwszy skopiowany film UHD Blu-ray. Hakerzy uznali, że największe zapotrzebowanie będzie na film „Smerfy 2”.

Piraci złamali zabezpieczenia UHD Blu-ray
foto: zrzut ekranu

Wygląda na to, że padło kolejne zabezpieczenie, którego twórcy deklarowali, że nie da się go pokonać. Mowa o standardzie AACS 2.0, używanym do uniemożliwienia kopiowania zawartości płyt Ultra HD Blu-ray, zawierających materiały w rozdzielczości 4K.

Sposób szyfrowania treści umieszczanych na płytach UHD został opracowany przez konsorcjum przedsiębiorstw technologicznych i wytwórni filmowych. Wśród ojców zabezpieczenia AACS 2.0 znajduje się między innymi Intel, Microsoft, Sony, Disney i Warner Bros.

Jeśli wierzyć zapewnieniom grupy THRONE, udało im się pokonać AACS 2.0, czego dowodem ma być pierwszy na świecie piracki film z nośnika UHD Blu-ray. Ważący 53 GB plik umieszczono na torrentach.

Obwieszczenie piratów spotkało się z lekką dozą nieufności – nie spodziewano się, że tak mocne zabezpieczenie da się relatywnie szybko złamać. Jako dowód na sukces hakerów wskazuje się ścieżkę dźwiękową w formacie Atmos, która była wydana tylko na płycie UHD – w edycji Full HD dźwięk zakodowano w DTS-HD.

Płyty w formacie UHD trafiły do sprzedaży 1 marca 2016 roku. Wśród pierwszych tytułów znalazł się między innymi „Marsjanin” – dlaczego piraci woleli wziąć się za łamanie Smerfów, pozostaje niewyjaśnioną tajemnicą.

Jedna z teorii mówi, że być może płyta posiadana przez piratów miała błędy, co umożliwiło sforsowanie zabezpieczeń AACS 2.0.

Kto jest Waszym ulubionym smerfem?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: TV