10.03.2017 09:57

Polsat uważa, że nowy abonament jest niezgodny z konstytucją

Są już pierwsze reakcje płatnych platform telewizyjnych na projekt nowelizacji przepisów nakazujący im przekazywać dane osobowe klientów  pobierającej abonament Poczcie Polskiej. Cyfrowy Polsat uważa, że jest to niezgodne z zasadą konstytucyjnej równości obywateli wobec prawa.

Polsat uważa, że nowy abonament jest niezgodny z konstytucją
foto: materiały prasowe

Nadawca argumentuje, że projekt przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wybiórczo podchodzi do kwestii obciążania obywateli opłatą abonamentową i w praktyce sprawi, że ten obowiązek będzie dotyczył tylko części społeczeństwa.

W nowej ustawie o abonamencie RTV można wyczytać, że telewizje kablowe i satelitarne będą miały obowiązek dostarczać Poczcie Polskiej – instytucji odpowiedzialnej za ściąganie opłat – dane osobowe swoich klientów.

Mają to być personalia, adres zamieszkania i korzystania z usługi, numery PESEL, REGON, NIP lub KRS. Legalności takich propozycji chce się przyjrzeć GIODO.

Dzięki takim danym poczta będzie mogła zweryfikować, czy dany klient – w domyśle posiadający telewizor, skoro podpisał umowę na dostęp do płatnych kanałów – płaci obowiązkowy abonament.

Cyfrowy Polsat wskazuje, że skonstruowane w ten sposób przepisy doprowadzą do ściągania abonamentu tylko od użytkowników płatnych telewizji, podczas gdy osoby bez umowy z telewizją kablową lub satelitarną będą mogły w dalszym ciągu uchylać się od tego obowiązku.

"

Media publiczne powinny być więc finansowane wyłącznie z opłat abonamentowych uiszczanych przez wszystkich odbiorców radia i telewizji, tak aby realizowały one jedynie cele związane z misją publiczną. Odpowiednie bazy danych, które mogą być podstawą do powszechności płacenia abonamentu, są w posiadaniu organów państwa. Natomiast projekt przedstawiony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie wspiera powszechności płacenia abonamentu, gdyż wprowadza rozwiązanie, które traktuje obywateli w sposób wybiórczy i ma dotyczyć tylko części społeczeństwa. "

Nadawca uważa też ujawnienie chronionych danych osobowych klientów płatnej telewizji za naruszającą ich prawa konsumenckie i osobiste.

Cyfrowy Polsat przypomina także swoją opinię na temat finansowania mediów publicznych i narodowych z opłat abonamentowych, popierając tę ideę i przy okazji postulując, żeby telewizja publiczna nie mogła dorabiać sprzedając reklamy.

Nowelizacja ustawy medialnej zakłada, że w chwili jej wejścia w życie płatne platformy TV będą zobowiązane do przekazania danych wszystkich swoich obecnych klientów Poczcie Polskiej, a w przyszłości informować o każdej podpisanej umowie. W dalszej perspektywie – mowa jest nawet o 2018 roku – abonament TV miałby być doliczany do podatku dochodowego płaconego przez każdego obywatela, bez względu na to, czy ma telewizor, czy nie.

A Waszym zdaniem nowe zasady poboru abonamentu łamią konstytucję?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: TV