19.04.2019 10:24

Telewizja na żywo nie mogła nadawać, bo została zaatakowana przez ransomware

Amerykański kanał The Weather Channel, specjalizujący się w podawaniu na żywo informacji pogodowych, 18 kwietnia 2019 prezentował szykującym się do pracy widzom powtórkę nagranego wcześniej programu. Systemy stacji zostały zablokowane przez hakerów dla okupu.

mężczyzna oglądający telewizję
foto: materiały prasowe

Ransomware atakuje znienacka – i zazwyczaj podmioty, których działanie wymaga nieprzerwanego działania systemów informatycznych. Boleśnie przekonali się o tym pacjenci jednego z amerykańskich szpitali, którzy musieli zostać ewakuowani po przejęciu przez szantażystów kontroli nad serwerami instytucji.

Bezpieczni nie są także użytkownicy indywidualni – swego czasu popularny (i dochodowy) był ransomware, który informował o przejęciu komputera przez policje jako kary za pobieranie nielegalnych treści z internetu i oferował możliwość odblokowania urządzenia po uiszczeniu „mandatu” na kwotę kilkuset złotych.

Spektakularne wpadki dotyczące bezpieczeństwa zawitały także do telewizji – amerykańska stacja The Weather Channel, prezentująca informacje o pogodzie, przez niemal 2 godziny poranka 19 kwietnia 2019 odtwarzała awaryjnie program z taśmy.

Nowy ransomware chce okupu „w naturze”
Nowy ransomware chce okupu „w naturze”
Przeczytaj także Nowy ransomware chce okupu „w naturze”

Telewizja The Weather Channel sparaliżowany przez ransomware

Officjalnie podanym powodem problemów kanału był atak złośliwego oprogramowania.

Potwierdzili to prezenterzy, którzy po przywróceniu systemu z kopii zapasowych przywitali widzów następującym komunikatem.

"

The Weather Channel stał się niestety ofiarą ataku złośliwego oprogramowania. To wpłynęło na nas system przekazywania informacji pogodowych. Chcemy podziękować widzom za cierpliwość i od razu przejść do prezentacji niebezpiecznej pogody na dziś. "

Zobacz także: >> Wirus szantażuje szpital - chce 3,6 mln dolarów okupu <<

Czego nie powiedziała stacja, wygadała policja zaangażowana w dochodzenie w sprawie ataku – kontrolę nad serwerami kanału przejęło oprogramowanie ransomware. Nie podano, czy był to przypadek i krążące po sieci aplikacje natrafiły przypadkiem na lukę w zabezpieczeniach, którą umiały wykorzystać, czy też był to wyspecjalizowany atak, przeprowadzony precyzyjnie tylko na serwery The Weather Channel.

Zabezpieczacie się przed wirusami?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: TV