15.03.2017 11:58

W Sejmie złożono ustawę likwidującą abonament RTV

Nowe, zaproponowane przez PSL przepisy likwidują opłatę za posiadanie odbiornika niemal całkowicie. Media publiczne miałyby korzystać z modelu biznesowego z sukcesem używanego przez Radio Maryja i Telewizję Trwam – dobrowolnych datków.

W Sejmie złożono ustawę likwidującą abonament RTV
foto: Iain Watson, CC BY 2.0

Ludowa formacja chce, żeby media publiczne nie były utrzymywane z abonamentu (czyli opłaty za posiadanie odbiornika), lecz dostawały pieniądze bezpośrednio z budżetu państwa, sprzedawały reklamy oraz zarabiały na prawach do audycji. Projekt ustawy został złożony w Sejmie.

Proponowana kwota subwencji budżetowej to 750 mln zł w skali roku – nieco więcej, niż udaje się zebrać z abonamentu RTV, który, jak wskazuje PSL, płacony jest tylko przez 6% zobowiązanych. Bonusem byłyby dobrowolne datki wpłacane przez widzów.

Ugrupowanie chce ponadto wprowadzić abolicję dla wszystkich, którzy uchylali się do tej pory przed obowiązkiem uiszczania opłaty abonamentowej.

Darowanie kary przewiduje także projekt nowelizacji przepisów przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego – w tym jednak przypadku byłby to tylko wstęp do bardziej bezwzględnego zmuszania do opłacania abonamentu. Według zaproponowanych przepisów, płatne telewizje kablowe i satelitarne będą miały obowiązek przekazywać dane o klientach Poczcie Polskiej, która zajmuje się ściąganiem abonamentu.

Resort zakłada, że jeśli ktoś kupuje dostęp do programów telewizyjnych, to ma na czym je oglądać i ma płacić abonament. Takie rozwiązaniem nie podoba się płatnym platformom – Cyfrowy Polsat wprost poinformował, że według niego to niekonstytucyjne i prowadzi do wybiórczego traktowania obywateli, jako że w praktyce abonament płacili by tylko klienci kablówek i telewizji satelitarnych.

Nowe przepisy bardzo podobają się za to platformom VOD – nie zostały one wspomniane w regulacjach, jeśli więc klient zrezygnuje z tradycyjnej telewizji na rzecz programów internetowych, jego dane nie znajdą się na poczcie i nie będzie musiał płacić abonamentu.

To rozwiązanie w świetle ustawy szykowanej przez ministerstwo jest tylko tymczasowe – resort chce, żeby docelowo opłata na media publiczne została dołożona do podatku dochodowego i składek na KRUS. Mowa o kwocie około 6 zł miesięcznie od każdego podatnika.

Co sądzicie o pomyśle zlikwidowania abonamentu RTV?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: TV