22.03.2016 15:12

Microsoft Lumia 950 XL test i opinie

Microsoft Lumia 950 XL to telefon z przyszłości – pokazuje, że Windows 10 na smartfonie dysponuje ogromnym potencjałem na przekonanie do siebie ceniących wygodę użytkowników. Dzisiaj jednak smartfon jest tylko cieniem urządzenia, którym ma szansę się stać.

Microsoft Lumia 950 XL test i opinie
foto: antyradio.pl

Zalogować się do Lumii 950 XL można podając PIN, bądź po prostu spoglądając w ekran. Smartfon skanuje tęczówkę oka - potrafi zrobić to nawet w ciemności dzięki wbudowanej kamerze działającej w podczerwieni – i jeśli rozpozna wzór, bez dalszych ceregieli wpuści nas do systemu.

Wystarczy jeden rzut oka, żeby rozpoznać system Windows 10 – Microsoft postawił na unifikację nie tylko kodu systemu, ale także jego wyglądu. Użytkownika wita znajomy motyw graficzny i rozbudowane względem Windows Phone kafelki.

Windows 10 Mobile jest bardzo dobrym systemem do zastosowań biznesowych – użytkownicy mają dostęp do oswojonych aplikacji biurowych, gwarantujących kompatybilność tworzonych dokumentów, zintegrowana jest także obsługa usług dla przedsiębiorstw.

foto: antyradio.pl

Jeśli spojrzeć z punktu widzenia użytkownika indywidualnego, sytuacja przedstawia się nieco gorzej – liczba dostępnych w sklepie aplikacji jest zdecydowanie mniejsza, niż w przypadku konkurencyjnych systemów. Na platformie Microsoftu brakuje dużej liczby popularnych na Androidzie i iOS programów – mała światowa popularność mobilnej wersji Windowsa sprawia, że stan ten nie zostanie raczej w najbliższej przyszłości naprawiony.

Najciekawszą funkcją Lumii 950 XL – tą pozwalającą na rzut okiem w przyszłość - jest tryb Continuum, reklamowany przez Microsoft jako sposób na przekształcenie smartfona w pełnoprawny komputer. Znakomicie zapowiadająca się w zapowiedziach opcja w praktyce okazała się być jednak obecnie rozczarowaniem.

Do aktywacji Continuum niezbędny jest zewnętrzny wyświetlacz i stacja dokująca Display Dock, opcjonalnie można podłączyć klawiaturę i mysz. Do dyspozycji użytkownika oddano trzy złącza USB (w tym jedno mogące zasilać zewnętrzny dysk twardy), HDMI i DisplayPort.

foto: antyradio.pl

Pracuje się na dwóch ekranach – interfejs desktopowy pokazywany jest na zewnętrznym monitorze, smartfon może służyć jako panel dotykowy i klawiatura bądź pozostawać w trybie telefonicznym, pozwalając na prowadzenie rozmów i korespondencji SMS.

Lumia 950 XL nie jest jednak w stanie w pełni zastąpić komputera. W ramach Continuum można uruchamiać tylko aplikacje uniwersalne, napisane specjalnie z myślą o tym trybie. Ogranicza to użytkownika do zaledwie kilku programów, z czego większość to dzieła Microsoftu: przeglądarka Edge, mapy czy pakiet biurowy Office.

Korporacja bardzo agresywnie stara się powiększyć liczbę zgodnych z trybem Continuum programów, wymuszając na zewnętrznych studiach programistycznych wprowadzenie obsługi tego trybu w aplikacjach wprowadzanych do sklepu Microsoft. Za kilka lat może się okazać, że tryb Continuum jest w stanie spełnić pokładane w nim nadzieję i wystarczy mieć jedno urządzenie, integrujące funkcje telefonu i komputera.

foto: antyradio.pl

Taki kierunek rozwoju przyjmowany jest przez część konkurentów Microsoftu – Canonical, twórca systemu Ubuntu, doczekał się działającej na smartfonie implementacji trybu convergence, Google najprawdopodobniej będzie starał się połączyć możliwości Androida i Chrome OS.

Kłopotliwe i nie do końca praktyczne korzystanie z możliwości Lumii 950 XL w trybie Continuum – konieczność podłączania kabli do zasilanego zewnętrznie Docka, przywiązanie do miejsca obok stacjonarnego monitora – zostało już dostrzeżone przez firmy trzecie. Platforma NexDock to w praktyce stacja dokująca dla smartfona w formie laptopa, rozwiązująca kwestię mobilności pracy w trybie desktopowym.

Cena Microsoft Lumia 950 XL

Smartfon Microsoftu został wyceniony na 2 699 złotych. Chęć korzystania z trybu Continuum musi zostać poparta dodatkowym wydatkiem na Display Dock HD-500, kosztującym 349 zł. Niezbędna będzie także klawiatura i monitor, mysz jest opcjonalna. Jak Waszym zdaniem prezentuje się ta cena?

Microsoft Lumia 950 XL to smartfon o naprawdę dużym potencjale, który jednak czeka jeszcze na spełnienie. Szybkość działania i jakość wyświetlanego obrazu zasługuje na pochwałę. Budzący duże nadzieje tryb Continuum musi poczekać na większą liczbę obsługujących je aplikacji – w obecnym stanie jest tylko niespełnioną obietnicą.

foto: antyradio.pl

Podoba Wam się pomysł smartfona zmieniającego się w komputer? Czekamy też niecierpliwie na opinie z Waszej strony.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Microsoft #Technologia #Testy