23.05.2016 13:25

Komisja smoleńska zbuduje replikę tupolewa

Przewodniczący komisji smoleńskiej zdradził plany ekspertów badających katastrofę smoleńską. Powiedział że planowana jest budowa repliki tupolewa.

Komisja smoleńska zbuduje replikę tupolewa
Foto: PAP

Berczyński twierdzi w rozmowie z tygodnikiem „wSieci", że kluczowe jest ostateczne rozstrzygnięcie kwestii brzozy.

- Na dziś większość danych wskazuje, że tupolew przeleciał nad tym drzewem, a skrzydło nie złamało się na brzozie. Musimy to jednak stwierdzić w sposób niepodlegający żadnej dyskusji - tłumaczy szef komisji smoleńskiej powołanej przez Antoniego Macierewicza.

W planach komisji - jak deklaruje Berczyński - jest budowa modelu skrzydła odwzorowującego parametry tupolewa, który przed 6 laty rozbił się pod Smoleńskiem. By mieć się na czym wzorować, komisja chce najpierw kupić identyczne skrzydło za granicą.

- Chcemy też zbudować model całego tupolewa i zbadać jego zachowanie w tunelu aerodynamicznym. Powstanie wierna kopia samolotu w mniejszej skali - tłumaczy Berczyński.

- Sprawdzimy jak Tu-154M zachowuje się w różnych sytuacjach w locie, przy lądowaniu, ze zmiennym położeniem klap, również przy utracie końcówki skrzydła. Pozwoli to ostatecznie odpowiedzieć na pytanie, czy przy braku fragmentu skrzydła możliwe było wykonanie półbeczki.

Komisja w ramach swych prac wizytowała już Mińsk, gdzie stacjonuje tupolew identyczny do tego, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku.

Berczyński zapewnia również, że prowadzona przez niego komisja otrzymała od Łotyszy nowe nagrania dotyczące katastrofy. Eksperci mają też dysponować nowymi zdjęciami satelitarnymi do przedstawicieli USA.

Tagi: Polska