13.06.2016 15:35

Polacy zadowoleni z prezydenta. Andrzej Duda z najlepszymi ocenami

Ponad połowa Polaków jest zadowolonych z prezydentury Andrzeja Dudy, krytykuje ją 36 procent badanych. To najlepsze notowania głowy państwa od początku kadencji - tak wynika z sondażu CBOS-u.

Polacy zadowoleni z prezydenta. Andrzej Duda z najlepszymi ocenami
Foto: PAP

Według CBOS-u w czerwcu 55 procent Polaków - o 5 pkt proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu - jest zadowolonych z prezydentury Andrzeja Dudy, krytykuje ją 36 procent badanych (spadek o 3 pkt od ubiegłego miesiąca).

Pod względem pozytywnych ocen dla głowy państwa wyróżniają się ankietowani w wieku 45-54 lat, mieszkańcy wsi, osoby z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym lub zasadniczym zawodowym, o dochodach poniżej 1000 zł, niezadowoleni ze swojej sytuacji materialnej, a także biorący często udział w praktykach religijnych.

Negatywne opinie na temat prezydenta - według CBOS-u - częściej deklarują mieszkańcy dużych miast, osoby najlepiej wykształcone, o wysokich dochodach, nieuczestniczące bądź uczestniczące rzadko w praktykach religijnych. Zadowolonych z głowy państwa najwięcej jest wśród zwolenników PiS i Ruchu Kukiz'15, niezadowoleni przeważają w elektoracie PO i Nowoczesnej.

CBOS zbadał też w czerwcu stosunek Polaków do działalności Trybunału Konstytucyjnego. Jego pracę dobrze ocenia 29 procent (spadek o 6 pkt proc.), źle - 37 procent (wzrost o 5 pkt proc.). Według twórców sondażu wizerunek tej instytucji "istotnie się pogorszył", a obecna ocena jest najgorsza z dotychczasowych.

Tagi: Polska