01.02.2016 12:51

Rusza obowiązkowa kwalifikacja wojskowa

W poniedziałek 1 lutego zaczęła się tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Obowiązek stawienia się przed komisjami lekarskimi ma ok. 240 tys. osób.

Kwalifikacja wojskowa
PAP

Kwalifikacja wojskowa w 2009 r. zastąpiła tradycyjny pobór w związku z zawieszeniem obowiązkowej służby wojskowej i przejściem na armię zawodową. Cel to zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku.

W 2016 r. początek kwalifikacji wyznaczono na 1 lutego, a koniec - na 29 kwietnia.

Ściągnij darmowy program do rozliczania PIT-ów

Kogo obejmuje kwalifikacja?

Przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 1997 r., ale także:

- mężczyzn urodzonych w latach 1992-96, jeśli nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,

- osoby urodzone w latach 1995-96, jeśli zostały wcześniej uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (chodzi o dwa przypadki: albo okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem tegorocznej kwalifikacji wojskowej, albo upływa później, ale dana osoba złożyła wniosek o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej),

* kobiety urodzone w latach 1992-97, które mają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej,

* kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2015/2016 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, a także studentki lub absolwentki tych szkół lub kierunków,

* osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się do wojska na ochotnika, jeżeli nie mają do tej pory orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

PAP/ŁS

Tagi: Polska