16.03.2016 18:52

Rzepliński: Wszystko się może zdarzyć, jak w przypadku Blidy

Prezes Trybunału Konstytucyjnego przyznał, że nie widzi miejsca na kompromis w sprawie publikacji orzeczenia TK. - Czy to wyrok Trybunału Konstytucyjnego czy sądu rejonowego we Włoszczowej, jest obowiązek jego wykonania - mówił Gość Radia ZET. Na pytanie Moniki Olejnik, czy nie boi się o siebie odparł, że „wszystko się może zdarzyć, jak w przypadku Blidy”, choć nie czuje strachu.

Rzepliński: Wszystko się może zdarzyć, jak w przypadku Blidy

Andrzej Rzepliński przyznał, że na słowa rządzących na temat sensowności braku publikacji orzeczenia TK, może tylko wzruszyć ramionami.

- Stanowisko rządu jest w sensie materialnym puste. Ten wyrok dostrzegła też Komisja Wenecka - przypomniał szef Trybunału Konstytucyjnego.

Monika Olejnik zapytała swojego gościa o wypowiedź Zbigniewa Ziobry, którego zdaniem Beata Szydło w przypadku opublikowania wyroku TK, stanęłaby przed Trybunałem Stanu.

- To zadziwiające, że członek rządu straszy swojego szefa - komentował Rzepliński i dodał, że jeszcze nie tak dawno temu PiS był aktywnym partnerem TK. - I będzie nim znów, gdy przejdzie do opozycji - dodał.

Dlaczego Trybunał nie wziął pod uwagę domniemania konstytucyjności ustawy przygotowanej przez PiS?

- To była ustawa, która kastrowała Trybunał Konstytucyjny. Musieliśmy ją szybko rozstrzygnąć. Czy można ruszyć super samochodem, ale na kwadratowych kołach? Nie można i dlatego nie rozpatrywaliśmy wyroku na podstawie nowej ustawy, która była napisana w złym zamiarze.

""

Monika Olejnik zapytała też swojego gościa o jego samopoczucie w obliczu wielu nieprzychylnych komentarzy z prawej strony sceny politycznej.

- Wszystko jest możliwe. Jest możliwe również to, że nagle przejdzie mnie samochód. Jestem dyskretnie pilnowany przez policję. Pilnowany w sensie chroniony. Tu naturalnie, jak w przypadku pani Blidy – nikt nie wydaje żadnych poleceń, rozkazów. Są wariaci, wykręceni, którzy czują się do tego upoważnieni. Gdybym się bał, to nie byłbym sędzią - zakończył enigmatycznie prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Tagi: Polska