01.06.2016 16:43

Znany bokser był szefem gangu

Były bokser Dawid K. - "Cygan" - zatrzymany w Lublinie przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji. 35-letni mężczyzna to jeden z najważniejszych szefów gangu legalizującego luksusowe samochody, kradzione na terenie Unii Europejskiej. Zorganizowana grupa wyłudzała też podatek VAT i prała brudne pieniądze.

Znany bokser był szefem gangu
Foto: Policja

Grupa Dawida K. zalegalizowała co najmniej 15 aut skradzionych w Niemczech i Belgii (głównie BMW) i 8 wyłudzonych z wypożyczalni (dostawcze mercedesy) o wartości 3 mln złotych. Policjanci odzyskali do tej pory 12 samochodów, które zostały zwrócone niemieckim i belgijskim firmom ubezpieczeniowych.

Przestępcy wystawiali też nierzetelne faktury i wyłudzali podatek VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. CBŚP ustaliło również, że członkowie grupy prali brudne pieniądze z tego tytułu. Wykorzystywali do tego szereg spółek – słupów, powoływanych tylko na potrzeby przestępczego procederu, między którymi krążyły faktury.

Grupa wyłudziła co najmniej 11 milionów złotych. Przestępcy swoje zyski lokowali w budowę osiedla domków jednorodzinnych w Warszawie, by utrudnić organom ścigania wykrycie przestępczego procederu. Prokurator wydal decyzję o zabezpieczeniu majątkowym na 5 mln złotych.

Dawid K. jest już w trzymiesięcznym areszcie tymczasowym. Oprócz niego zatrzymano 17 osób.

Tagi: Polska