05.04.2016 15:11

Zyta Gilowska nie żyje

Była minister finansów w rządzie PiS Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego nie żyje. Zyta Gilowska miała 66 lat.

Zyta Gilowska nie żyje

Od początku III RP związana była z polityką. Najpierw przez 8 lat zasiadała w radzie miasta Świdnika, by później zostać posłem Platformy Obywatelskiej. Pomagała Donaldowi Tuskowi przy zakładaniu PO. Tuska nazwała publicznie „bratem”.

W kolejnych latach losy byłego premiera i Gilowskiej rozeszły się. Z Platformy Obywatelskiej odeszła po skandalu związanym z rzekomym nepotyzmem. „Newsweek” zarzucił Gilowskiej, że zatrudniła w swoim biurze poselskim synową. Prawda była jednak inna: kobieta pracowała u posłanki jeszcze zanim poznała syna Zyty Gilowskiej.

W 2010 roku Lech Kaczyński powołał ją do zasiadania w Radzie Polityki Społecznej. Po trzech latach musiała zrezygnować z tej funkcji z powodów zdrowotnych.

Rzecznik Interesu Publicznego w 2006 roku zarzucił Gilowskiej „kłamstwo lustracyjne”, czego konsekwencją była jej dymisja ze stanowiska szefa resortu finansów. Sąd lustracyjny orzekł jednak, że była wicepremier nie minęła się z prawdą.

Zyta Gilowska była absolwentką Wydziału Ekonomii Politycznej Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczyła w wydarzeniach marcowych, usunięto ją z uczelni w marcu 1968 r. i ponownie przyjęto na studia pod koniec czerwca 1968 r. Od 2001 była profesorem zwyczajnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, autorką ponad 200 publikacji naukowych z zakresu finansów publicznych.

Gilowska przez wiele lat zmagała się z chorobą serca.

Pogrzeb Zyty Gilowskiej zaplanowano na sobotę 9 kwietnia o godzinie 12 w Świdniku.

Tagi: Polska