02.02.2016 14:53

Wielka Brytania wyjdzie z UE? Tusk ma plan, by tak się nie stało

Donald Tusk przedstawił projekt porozumienia z Wielką Brytanią, które ma zapobiec "Brexitowi", czyli wyjściu tego kraju z Unii Europejskiej.

Donald Tusk
foto: PAP/EPA

Przewodniczący Rady Europejskiej zapewnił, że propozycja porozumienia z Wielką Brytanią jest "dobrą podstawą do kompromisu". Tusk swój projekt opublikował na Twitterze.

Projekt porozumienia przewiduje m.in., że Komisja Europejska zaproponuje zmiany unijnych przepisów ws. "eksportu zasiłków na dzieci", czyli wypłacania zasiłków imigrantom z innego państwa UE, których dzieci pozostały w swoich ojczyznach.

Projekt zakłada też ustanowienie "mechanizmu zabezpieczającego", który pozwoli krajom Unii Europejskiej na ograniczenie w wyjątkowej sytuacji - na 4 lata - dostępu do niektórych świadczeń socjalnych dla nowo przybyłych imigrantów z innego unijnego państwa.

Brytyjski premier David Cameron przyjął projekt z zadowoleniem.

Z kolei cytowane przez agencję Reutera źródła w brytyjskim rządzie oceniają, że projekt umowy w obecnej postaci "to jeszcze nie to", ale wyrażają przekonanie, że osiągnięcie porozumienia "jest możliwe”.

Tagi: Świat