10 aktorów, którzy umarli na planie filmowym

Robert Skowronski
05.07.2016 14:55
10 aktorów, którzy umarli na planie filmowym Fot. materiały prasowe

Tragiczne wypadki lub śmierć z przyczyn naturalnych. Niektórym aktorom nie było dane dokończyć prac nad rozpoczętym filmem.

W tekście skupiliśmy się wyłącznie na wypadkach, które miały miejsce na samym planie i spotkały one aktorów lub aktorki, nie zaś członków ekipy. Dlatego pominęliśmy takie wydarzenia, jak śmierć Harry'ego L. O’Connora, czyli dublera Vina Diesela w filmie „xXx” czy, aby nie odbiegać daleko, tragiczny wypadek samochodowy, w którym życie stracił Paul Walker.

Odrzuciliśmy też historie członków ekip filmowych, którzy złożyli swój żywot na ołtarzu sztuki. By wspomnieć tylko operatora Rolanda Schlotzhauera, który pracował przy filmie „The Final Season”. Helikopter, z którego kręcono ujęcia, wpadł na linie energetyczne i runął na ziemię. W ten sposób 50-letni kamerzysta zginął na miejscu. Nie wspominamy również o głośnej śmierci Bruce'a Lee, który nie dożył do premiery „Wejścia smoka” odchodząc zaledwie kilka tygodni przed wejściem filmu na ekrany, o zgonie Heatha Ledgera przed zakończeniem zdjęć do „Parnassusa” Terry'ego Gilliama, czy o śmierci Antona Yelchina. Tragiczne przykłady można mnożyć, jednak nie każdy wpisuje się w przyjęty przez nas klucz.

1. Roy Kinnear

Podczas pracy przy filmie „Powrót Muszkieterów” (1989) aktor spadł z konia w hiszpańskim Toledo i tak złamał miednicę. Przewieziono go do szpitala w Madrycie, ale skonał tam nazajutrz na atak serca. Reżyser filmu, Richard Lester, był przybity śmiercią brytyjskiego aktora i sam po ukończeniu prac nad „Powrotem Muszkieterów” zdecydował o zakończeniu kariery. Rodzina Kinneara domagała się po jego zgonie wszczęcia dochodzenia, mającego na celu ustalenie przebiegu leczenia w Hiszpanii.

2. Vic Morrow

Nie był on jedyną ofiarą z planu „The Twighligh Zone” (1983), współreżyserowanego m.in. przez George’a Millera i Stevena Spielberga, gdyż przy kręceniu filmu zginęła jeszcze dwójka dzieci. Wszystko przez scenę z helikopterem.

Maszyna unosiła się na wysokości zaledwie 8 metrów. Ekipa pirotechników wywołała zaplanowaną eksplozję, jednak ta uszkodziła śmigło, które odcięło głowę Vicowi Morrowowi oraz Myce Dinhowi Le (7 lat). Renee Shin-Yi Chen (6 lat) umarła przez przygniecenie wrakiem helikoptera. Piloci nie odnieśli żadnych znaczących obrażeń. Skutkiem wypadku było zaostrzenie przepisów dotyczących uczestnictwa dzieci w scenach kręconych po zmierzchu i tych z założenia niebezpiecznych.

W sieci dostępny jest film dokumentujący to tragiczne zajście z planu:

3. Jean Harlow

Kiedy film „Saratoga” (1937) był już niemal ukończony, Jean Harlow poważnie się rozchorowała i niebawem zmarła. Aktorkę zabiła mocznica, na której objawy cierpiała od kilku miesięcy. Potrzebne sceny do ukończenia dzieła zrealizowano z dublerką, Mary Dees, kręcąc ją m.in. od tyłu. Głos podłożyła zaś Paula Winslowe. Harlow pochowano w tym samym stroju, który miała na sobie w „Romantycznej Pułapce” z 1936 roku.

Aktorka była znana ze swojego platynowego blondu na głowie. Niektórzy twierdzą, że rozjaśnianie przez nią włosów doprowadziło do rozwoju choroby, na która umarła.

Zobaczcie sceny, które znalazły się w dziele, ale zostały zrealizowane z dublerką:

4. Brandon Lee

Syn Bruce’a Lee pojawił się po raz ostatni na ekranie w filmie „Kruk” z 1994 roku. To dlatego, że zginął w wyniku postrzału mając 28 lat i to właśnie na planie dzieła w reżyserii Alexa Proyasa. Realizowana była scena, w której bohater wkracza do pomieszczenia i tam miała znajdować się osoba, która strzela do niego z Magnum 44. Jednak ostrzał miał być prowadzony bez amunicji. Stało się inaczej i kula trafiła Brandona w brzuch.

Śmierć aktora wymusiła na twórcach zaangażowanie jego dublera, Chada Stahelskiego do realizacji pozostałych sekwencji. Następnie, dzięki efektom komputerowym można było zastąpić twarz dublera tą należącą do Brandona Lee. Sam zmarły tragicznie aktor został pochowany na cmentarzu obok swojego ojca.

5. Martha Mansfield

Aktorka rozpoczęła karierę zaledwie w 1917 roku, a zakończyła ją w 1924 roku w wyniku tragicznej śmierci na planie filmu „Warrenowie z Wirginii”. Mansfield siedziała w samochodzie odziana w wystawną suknię potrzebną do odegrania jej bohaterki. Osoba przechodząca obok zapaliła zapałkę w celu przypalenia papierosa. Zapałka następnie została niefortunnie rzucona do wnętrza auta z aktorką, a jej suknia z falbankami z okresu Wojny secesyjnej szybko zajęła się ogniem. Mimo szybkiego przetransportowania 24-letniej dziewczyny do pobliskiego szpitala, zmarła ona następnego dnia w wyniku rozległych poparzeń.

Przedstawimy krótką biografię aktorki z jej fotografiami:

6. Redd Foxx

Jesienią 1991 roku Foxx powrócił na mały ekran, aby wystąpić w serialu „The Royal Family”. Jednak już 11 października 1991, zaledwie miesiąc po rozpoczęciu prac, aktor upadł na ziemię w czasie prób. Okazało się, że to atak serca. Foxx został przetransportowany do szpitala w Los Angeles, gdzie zmarł.

Przedstawiamy fragment serialu:

7. Jon Erik Hexum

W tym wypadku aktor zginął od śmiertelnej rany postrzałowej. Tragedia miała na miejsce na planie serialu „Niebezpieczne ujęcia” z 1984 roku. Podczas kręcenia produkcji stacji CBS doszło do wielu opóźnień, więc obsada mogła pozwolić sobie na długie chwile lenistwa. Gdy jednak jedna z takowych przedłużała się nieskończoność Hexum chwycił za Magnum i w żartach przystawił sobie lufę do skroni, a następnie pociągnął za spust. Broń co prawda załadowana była ślepą amunicją, ale nawet taka z bliskiej odległości jest w stanie poważnie ranić.

Pocisk spowodował uraz czaszki, a jej elementy utkwiły w mózgu aktora. Hexum został przewieziony do szpitala. Kilka dni później stwierdzono jego zgon.

8. John Ritter

Komediowy aktor odszedł przy realizacji serialu „8 prostych zasad” (2002). Informację o jego śmierci podała rzeczniczka Rittera, Lisa Kasteler. Aktor doznał uszkodzenia aorty i pomimo, że natychmiast został przewieziony do szpitala, lekarze go nie uratowali. Przyczyną rozerwania aorty były nadciśnienie, czynniki dziedziczne, choroba tkanki łącznej oraz poważny uraz klatki piersiowej. Ritter zmarł zaledwie tydzień przed swoimi 55. urodzinami.

9. Oliver Reed

Odtwórca roli Proximo w „Gladiatorze” Ridleya Scotta z 2000 roku czerpał z życia całymi garściami. Brał jednak to, co niekoniecznie jest zdrowe dla organizmu. Dzień, w którym aktor zmarł na atak serca miał rozpocząć od wydania w barze ok. 900 dolarów na alkohol. Aby móc ukończyć film, użyto komputerowych efektów specjalnych, zaś scena uśmiercenia bohatera odbyła się przy użyciu manekina. Można zresztą zaobserwować mało naturalny upadek postaci Proximo:

10. Klątwa Poltergeista

W tym przypadku nie wymieniamy konkretnej osoby, gdyż podczas kręcenia filmu „Duch” z 1982 roku oraz jego kontynuacji zmarło kilka osób. Jako pierwsza przy realizacji horroru Tobe’a Hoopera na podstawie scenariusza Stevena Spielberga odeszła Dominique Dunne, czyli nastoletnia córka Freelingów z pierwszej części. Została uduszona przez swojego chłopaka krótko po premierze pierwszej części serii.

Julain Beck, grający w drugiej odsłonie wielebnego Kane'a, nie doczekał wejścia dzieła na ekrany, gdyż zmarł na raka 14 września 1985 roku w wieku 60 lat. Z kolei Heather O'Rourke, filmowa Carol Anne Freeling, zmarła 1 lutego 1988 roku na stole operacyjnym w szpitalu w San Diego przez wstrząs septyczny i nagłe zatrzymanie krążenia. Nie doczekała się premiery trzeciej części.

Znacie inne tragiczne przypadki z planów filmowych?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.