10 filmów, które zdaniem Quentina Tarantino, należy obejrzeć przed "Pewnego razu... w Hollywood"

22.07.2019 12:13
Foto: CTMG, Inc/Photoshot/East News|undefined Fot. CTMG, Inc/Photoshot/East News

Premiera nowego filmu Quentina Tarantino zbliża się wielkimi krokami. Reżyser wskazał, z jakimi tytułami należy zapoznać się przed seansem.

Już 16 sierpnia 2019 roku, na ekranach polskich kin, zawita najnowszy film Quentina Tarantino. "Pewnego razu... w Hollywood" to jedna z najgorętszych premier tego roku. By móc czerpać z seansu pełnymi garściami, słynny reżyser podzielił się tytułami 10 filmów, które należy obejrzeć, zanim wybierzemy się do kina. O jakie produkcje chodzi?

10 filmów, które należy obejrzeć przed "Pewnego razu... w Hollywood"

Akcja filmu "Pewnego razu... w Hollywood" rozgrywać się będzie w 1969 roku, czyli czasach Nowego Hollywood. Poznamy w nim historię Ricka Daltona (Leonardo DiCaprio), gwiazdora seriali z gatunku western, który próbuje swoich sił w przemyśle filmowym, jego kaskadera Cliffa Bootha (Brad Pitt), oraz Sharon Tate, w którą wcieli się Margot Robbie. Z okazji zbliżającej się premiery, na kanale Sony Movie Channel wyemitowanych zostanie 10 filmów, które zdaniem Quentina Tarantino, należy obejrzeć przed seansem "Pewnego razu... w Hollywood". Oto ich tytuły.

1. "Swobodny jeździec" (1969), reż. Dennis Hopper

Z pewnością najpopularniejszy film na tej liście. "Swobodny jeździec" przedstawia historię dwóch kalifornijskich hipisów, którzy po sprzedaniu większości towaru sprowadzonego z Meksyku postanawiają wyruszyć w podróż na motocyklach. Startem jest Los Angeles, metą zaś Nowy Orlean. Po drodze nie stronią od różnej maści narkotyków i dziewcząt.  

Foto: Courtesy Everett Collection/ Eastnews Fot. Foto: Courtesy Everett Collection/ Eastnews

2. "Rewolwerowiec" (1958), reż. Phil Karlson

Klimatyczny western, przedstawiający losy dwóch braci, którzy wraz z ojcem przeprowadzają bydło do Wyoming. Po drodze spotykają dziewczynę imieniem Clee, do której wkrótce dołącza jej brat. Daje to początek splotowi wydarzeń, który nie dla wszystkich skończy się szczęśliwie.

Foto: kadr z filmu Fot. Foto: kadr z filmu "Rewolwerowiec"
Przeczytaj także

3. "Obrońcy Arizony" (1965), reż. William Witney

Klasyka westernu. W filmie śledzimy losy konfederackiego bohatera wojennego, który postanawia wyruszyć na Dziki Zachód, celem przyłączenia się do bandyckiej grupy, zwanej Najeźdźcami Quantrilla. Finalnie, razem ze swoim przyjacielem trafiają do więzienia, gdzie otrzymują propozycję - zostaną objęci amnestią, jeśli pomogą dopaść przestępców. W roli głównej wystąpił tutaj Audie Murphy, który stanowić miał inspirację dla Leo DiCaprio przy pracy nad "Pewnego razu... w Hollywood".

Foto: East News Fot. Foto: East News

4. "The Wrecking Crew" (1968), reż. Phil Karlson

Film ściśle związany z dziełem Tarantino - już w samym zwiastunie "Pewnego razu.." otrzymujemy do niego bezpośrednie nawiązanie. Zagrała tutaj bowiem Sharon Tate. Sam film przedstawia historię agenta Matta Helma i jest już czwartą produkcją z serii, traktującej o jego losach. W "The Wrecking Crew" bohater wysłany zostaje na misję, a jego celem jest powstrzymanie przestępcy imieniem Contini, przed kradzieżą miliarda dolarów w złocie. 

Foto: Meadway-Claude Productions Compa/Collection Christophel/East New Fot. Foto: Meadway-Claude Productions Compa/Collection Christophel/East New

5. "Hammerhead" (1968), reż. David Miller

"Hammerhead" to przedstawiciel klasycznego kina szpiegowskiego. Śledzimy tutaj losy wynajętego przez brytyjski wywiad najemnika, który udaje się do Portugalii, celem powstrzymania kryminalisty, znanego jako Hammerhead. Zamierza on bowiem wykraść ściśle tajne dane NATO, na temat broni nuklearnej.

Foto: East News Fot. Foto: East News

6. "Kwiat kaktusa" (1969), reż. Gene Saks

Komedia, która przyniosła Goldie Hawn Oscara i Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Jest to historia o skomplikowanym trójkącie miłosnym. Główna bohaterka, imieniem Toni, żyje w przekonaniu, że jej kochanek nie opuści swej żony ze względu na dzieci. W rzeczywistości mężczyzna nie posiada rodziny, a zwyczajnie nie chce angażować się w związek z kochanką. Gdy ta pragnie poznać jego żonę, mężczyzna prosi swą asystentkę (po uszy w nim zakochaną), by ta udawała jego drugą połówkę.

Foto: East News Fot. Foto: East News

Zobacz też: Co zrobiła Margot Robbie, żeby dostać rolę w "Once Upon a Time in Hollywood" Quentina Tarantino?

7. "Bob i Carol i Ted i Alice" (1969), reż. Paul Mazursky

Komediodramat o dwóch zaprzyjaźnionych ze sobą parach, z których każda przechodzi kryzys. Bob i Carol, po grupowej terapii, próbują przekonać Teda i Alice do swojego nowego stylu życia, wpajając im założenia swojej terapii. Prowadzi to do swingingu oraz wielu nieoczekiwanych i zabawnych sytuacji.

Foto: materiały prasowe Columbia Pictures Fot. Foto: materiały prasowe Columbia Pictures

8. "Sklep z modelkami" (1969), reż. Jacques Demy

Akcja filmu rozgrywa się w 1969 roku w Los Angeles. Głównym bohaterem jest młody architekt, którego życie zaczyna walić się w gruzy - nie ma pracy, za to ma długi, komornik chce zabrać mu auto, a do tego jego dziewczyna ma już serdecznie dość tej sytuacji. Pewnego dnia zauważa on na ulicy piękną dziewczynę, która pracuje w  pobliskim sklepie z modelkami. To spotkanie sprawia, że oboje zaczynają patrzeć na swoje życie z zupełnie innej perspektywy.

Foto: East News Fot. Foto: East News

9. "Uciekający punkt" (1970), reż. Richard Rush

Film przedstawia historię Harry'ego Baileya - absolwenta uniwersytetu, który w celu podjęcia pracy nauczyciela, powraca na uczelnię, by ukończyć kurs. Mimo, że jego dziewczyna przewodniczy studenckim protestom, stara się on unikać niepokojów panujących w uniwersyteckich murach. W jedną z ról wcielił się tutaj Harrison Ford, dla którego był to jeden z pierwszych występów w karierze.

Foto: EAST NEWS/ Fot. Foto: EAST NEWS/

10. "Battle of the Coral Sea" (1959), reż. Paul Wendkos

W "Battle of the Coral Sea" poznajemy historię amerykańskich żołnierzy, stacjonujących na łodzi podwodnej. Zostają oni pojmani przez Japończyków i poddani torturom. Udaje im się uciec i przekazać cenne informacje, które doprowadzają do tytułowej bitwy na Morzu Koralowym, która miała miejsce w 1942 roku.

Foto: Everett Collection / Everett Collection/EAST NEWS Fot. Foto: Everett Collection / Everett Collection/EAST NEWS

"Pewnego razu... w Hollywood" - obsada, premiera

Polska premiera "Pewnego razu... w Hollywood" odbędzie się 16 sierpnia 2019 roku. Wf filmie wystąpili między innymi Brad Pitt, Leonardo DiCaprio, Al Pacino, Margot Robbie, Timothy Olyphant, Dakota Fanning, Michael Madsen, Tim Roth, Damian Lewis, Luke Perry, James Marsden oraz Rafał Zawierucha.  

Zobacz też: Quentin Tarantino opowiada, co zainspirowało go do nakręcenia "Once Upon a Time in Hollywood"  

Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.