10 filmowych ról Lemmy'ego Kilmistera, byłego członka Motorhead

Robert Skowronski
29.12.2015 15:01
|center Fot. kadr z wideo

Człowiek związany od dziesiątek lat ze sceną, ale ekran też nie był mu obcy. Poznajcie filmy, w których wystąpił Lemmy Kilmister.

Lemmy Kilmister z Motorhead zmarł 28 grudnia 2015 roku w wieku 70 lat. To czas na wspomnienie jego twórczości, złapanie kilku głębszych whiskey i oddanie się bezkompromisowym dźwiękom jakie kreował przez ostatnie 40 lat wraz ze swoją kapelą. Jednak i dla kinomanów znajdzie się sposób na złożenie hołdu nieżyjącej legendzie.

Lemmy Kilmister: Filmy z udziałem aktora

Lemmy zaliczył w swoim wypełnionym alkoholem i kobietami życiu kilka epizodycznych ról. Może nie były to kreacje w dziełach, które odmieniły bieg kinematografii, ale w każdej z nich pozostawał prawdziwym sobą, a przecież jego osoba była pełna nie tylko procentów, ale i czystego złota.

Zobaczcie filmowe wcielenia ikony ciężkiego grania. Pominęliśmy wszystkie filmy dokumentalne poświęcone muzykowi lub Motorhead, w tym też słynnego „Lemmy'ego” z 2010 roku. Skupiliśmy się wyłącznie na obrazach, w których wokalista występował w roli aktora.

1. „Zjeść bogatych” (1987)

Swój debiut muzyk zaliczył w filmie z 1987 roku. To brytyjska czarna komedia w reżyserii Petera Richardsona. Fabuła rozpoczyna się w przeznaczonej dla wyższych klas londyńskiej restauracji „Bastards” (jakieś skojarzenia?), w której pracuje Alex (Alan Pellay). Ostatecznie zostaje ona zwolniona z pracy ze względu na bycie niemiłym wobec reżysera filmowego, który odwiedził lokal.

Obraz stara się naświetlić problem różnic klasowych w Wielkiej Brytanii. Lemmy w filmie wcielił się w postać Spidera, a Motorhead napisał na potrzeby filmu utwór „Eat The Rich” (znalazł się on na płycie „Rock 'n' Roll”). Zobaczcie jeden z fragmentów, w którym pojawił się muzyk. Wybraliśmy ten, w którym wykonuje na scenie kawałek „Doctor Rock”:

2. „Hardware” (1990)

Postapokaliptyczny świat, w którym większość ludzkości trudni się zbieraniem złomu. Bohater, Moses (Dylan McDermott), od kolegi po fachu nabywa szczątki robota, które postanawia ofiarować swojej dziewczynie jako świąteczny prezent. Jest to początkiem tragicznych wydarzeń, gdyż to co wydawało się być złomem, tak naprawdę jest prototypem maszyny wojennej. Ta powraca do „życia” i eliminuje każdego kogo napotka.

Lemmy wystąpił jako kierowca taksówki rzecznej, który raczy swoich klientów muzyką Motorhead. Początkowo jako kandydatkę do tej roli widziano Sinead O'Connor. Na ekranie pojawia się jeszcze jeden słynny rockman - Iggy Pop jako Gniewny Bob.

3. „Odlotowcy” (1994)

Film o zespole pragnącym podpisać kontrakt płytowy i nagrać płytę. Grupa The Lone Rangers, w której skład wchodzą: Chazz (Brendan Fraser), Rex (Steve Buscemi) i Pip (Adam Sandler), jest głęboko przekonana, że komercyjny sukces jest im w stanie zapewnić wyłącznie emisja w radiu. Gdy spotykają się z odmową postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i przejąć budynek radiostacji. To właśnie z tego obrazu pochodzi słynne stwierdzenie, że Lemmy jest bogiem:

W filmie w czasie napisów początkowych można usłyszeć utwór „Born to Raise Hell” Motorhead, a sam Lemmy zalicza krótki epizod jako wydawca szkolnej gazetki:

4. „Terror Firmer” (1999)

Martwe ciała, nagość, ciężkostrawny humor i mnóstwo gore. Tak najkrócej można podsumować „Terror Firmer” z 1999 roku - podobnie zresztą jak inne produkcje stworzone przez wytwórnię Troma założoną przez Lloyda Kaufmana i Michaela Herza. To film o budżecie bliskim zeru, który opowiada o... kręceniu filmu, którego budżet jest bliski zeru. Lemmy pojawia się na ekranie jako reporter telewizyjny (zacznijcie oglądać nagranie o 1:50):

5. „Toxic Avenger 4” (2000)

To powrót lidera Motorhead do świata klasy B kreowanego przez Tromę. Tym razem Lloyd Kaufman zaprosił Lemmy'ego do udziału w kontynuacji kultowego dzieła z serii „najgorszych filmów świata”. Po 10 latach Toksyczny Mściciel znów wkracza do akcji i sieje spustoszenie wśród mieszkańców Tromaville. Bądźcie gotowi na kolejną dawkę obrazów przeznaczonych wyłącznie dla koneserów tego co złe w kinie.

Nieodżałowany muzyk pojawia się pod sam koniec poniższego wideo, choć w samym filmie widzimy go kilkukrotnie:

6. „Down and Out with the Dolls” (2001)

Grupka dziewczyn z Portland zakłada zespół. Panie postanawiają razem zamieszkać i spróbować zaistnieć na scenie. Niezależna produkcja, która nie miała nigdy okazji zaistnieć w szerszej dystrybucji. Obraz można było zobaczyć w Europie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach w 2001 roku. Lemmy'ego możemy tu oglądać jako niejakiego Joe, który pojawia się w zwiastunie od 1:07:

7. „Charlie's Death Wish” (2005)

Kiedy striptizerka dowiaduje się, że jej siostra została zamordowana zaczyna szukać zemsty. To zdanie wystarczy, aby móc sobie wyobrazić pełen akcji film klasy B, za którego seans twórcy powinni dopłacać widzom. Dodajmy do tego zestaw gwiazd, takich jak Tracii Guns (L.A. Guns), Phoebe Dollar (aktorka znana z produkcji podobnego typu), Lemmy Kilmister i Ron Jeremy (aktor porno). Zobaczcie zwiastun „Charlie's Death Wish”:

8. „Klątwa El Charro” (2005)

Nie ma to jak szukać ucieczki od nerwów i problemów związanych z samobójczą śmiercią siostry w opuszczonym domu, by ostatecznie znaleźć tam jeszcze potężniejszą dawkę stresu i lęku. Co zakłóca spokój młodych dziewczyn, które udały się na odludzie? Tajemniczy El Charro obdarzony głosem Danny'ego Trejo i ciałem Andrew Bryniarskiego znanego z roli Leatherface'a w remake'u „Teksańskiej masakry piłą mechaniczną”. Lemmy w obrazie wciela się w postać księdza, którego możemy zobaczyć w zwiastunie filmu Richa Ragsdale'a:

9. „Return to Nuke 'Em High” (2013)

Kolejnym projektem filmowym, w który był zaangażowany Lemmy jest „Return to Nuke 'Em High”, czyli jeszcze jedna produkcja wytwórni Troma stworzona przez Lloyda Kaufmana i zarazem kontynuacja „Napromieniowanej klasy” z 1986 roku. Muzyk ponownie miał okazję wystąpić u boku Rona Jeremy'ego, a sam wciela się w prezydenta Stanów Zjednoczonych. Cóż, nie od dziś wiadomo, że Lemmy rządzi, i to nie tylko Ameryką, ale i całym światem, nawet jeżeli nie ma go już pośród nas. Zobaczcie zwiastun „Return to Nuke 'Em High”:

10. „Gutterdämmerung” (2015)

Ostatni obraz, w którym udzielił się Lemmy to dzieło belgijsko-szwedzkiego reżysera Bjorna Tagemose'a. Produkcja promowana jest jako „najgłośniejszy niemy film”, czy też wypadkowa między rockowym przedstawieniem, a wciągającym kinowym doświadczeniem. Fabuła obraca się wokół gitary diabła, która jest „gralem grzechu” - artefaktem, który Bóg zabrał od ludzi, aby wyzwolić świat od złego. Od tego czasu, ludzkość pogrążona jest w purytańskiej rzeczywistości, w której nie ma miejsca na seks, narkotyki i rock'n'roll.

W „Gutterdämmerung” wokalista Motorhead został obsadzony jako szalony generał przewodzący Kawalerią Zbrojną. Obok niego w projekt zaangażowało się jeszcze całe mnóstwo gwiazd m.in. Tom Araya, Iggy Pop, Josh Homme, Jesse Hughes czy Henry Rollins.

Jak oceniacie filmy z udziałem Lemmy'ego?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.