10 najlepszych filmów 2017 według National Board of Review

Natalia Hluzow
29.11.2017 11:37
10 najlepszych filmów 2017 według National Board of Review Fot. kadr z wideo

Amerykańska Narodowa Komisja Recenzji wytypowała najlepsze filmy kończącego się roku.

The National Board of Review to organizacja działająca od ponad 100 lat, która każdego listopada podsumowuje cały rok filmowych działań twórczych, przyznając nagrody w 14 kategoriach oraz ogłaszając listę najlepszych filmów danego roku.

Tym razem komisja uznała, że najlepszym z najlepszych filmów 2017 jest nowe dzieło Stevena Spielberga pt. „Czwarta Władza” („The Post”) z Tomem Hanksem i Meryl Streep w rolach głównych, których jednocześnie nagrodzono w kategoriach „Najlepszy aktor” i „Najlepsza aktorka”.

top 10 1 Fot. foto: kadr z wideo

Najlepszą reżyserką została okrzyknięta Greta Gerwig za film „Lady Bird”, a najlepszym debiutującym reżyserem Jordan Peele filmem „Uciekaj”. Komisja jako najlepszy scenariusz oryginalny wskazała „Nić widmo” („Phantom Thread”) Paula Thomasa Andersona z Danielem Day-Lewisem w roli głównej, zaś za najlepszy scenariusz adaptowany uznano tekst napisany przez Scotta Neustadtera i Michaela H. Webera do „The Disaster Artist” Jamesa Franco. „Coco” zostało nagrodzone w kategorii „Najlepszy film animowany”. Nagrodę w kategorii „Spotlight Award” otrzymał natomiast reżysersko-aktorski duet Gal Gadot i Patty Jenkins za film „Wonder Woman”. Pełną listę nagrodzonych możecie zobaczyć poniżej:

 

top 10 2 Fot. foto: screen ze strony www.nationalboardofreview.org/award-years/2017

The National Board of Review poza przyznawaniem nagród w najważniejszych filmowych kategoriach (choć bezsprzecznie brakuje tu nagród za zdjęcia i montaż), za każdym razem wskazuje też 10 najlepszych filmów roku. Ich wybory są bardzo różnorodne, co można dostrzec przyglądając się tegorocznym zwycięzcom:

Wybory amerykańskiej komisji recenzji często zbiegają się z decyzjami Amerykańskiej Akademii Filmowej, w związku z czym powyższa lista daje nam pierwszą zapowiedź tego, jak mogą rozłożyć się tegoroczne oscarowe nominacje. Kolejnym takim zwiastunem będą nominacje do Złotych Globów, które zostaną ogłoszone 11 grudnia 2017. Gala rozdania nagród National Board of Review odbędzie się w styczniu 2018.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.