10 najlepszych polskich filmów według Brytyjskiego Instytutu Filmowego

Jakub Gańko
09.12.2016 13:23
10 najlepszych polskich filmów według Brytyjskiego Instytutu Filmowego Fot. materiały prasowe

Zastanawialiście się kiedyś nad największymi arcydziełami polskiej kinematografii? Brytyjczycy ułatwili Wam wybór, publikując listę 10 wielkich filmów naszej produkcji.

Brytyjski Instytut Filmowy to organizacja o charytatywnym charakterze, której celem jest wspomaganie rozwoju sztuki filmowej i telewizji na terenie Wielkiej Brytanii, a także szerzenie wiedzy na temat historii kinematografii. Swoje cele realizuje m.in. w internecie, a w jednym z ostatnich opublikowanych na oficjalnej stronie instytutu zestawień spróbowała wybrać 10 perełek, które powstały przed kamerą polskich reżyserów.

Jak zwrócono uwagę w artykule, choć pierwszy film zrealizowany na ziemiach piastowskich datuje się na 1908 rok, ze względu na II wojnę światową za początek polskiej kinematografii można uznać rok 1945. To jednak sytuacji nie ułatwia: między 1949 a 1956 rokiem realizowano wyłącznie socjalistyczne filmy propagandowe, tak że zestawienie może otwierać tak naprawdę dopiero obraz z 1957 roku.

Dopiero wówczas polscy filmowcy mogli dać się porwać nawiedzającej europejskie kraje nowej fali i dać światu takich twórców jak Jerzy Kawalerowicz, Andrzej Munk, Roman Polański czy Andrzej Wajda. Później nie było wcale gorzej - przecież to właśnie lata 70. przyniosły kino moralnego niepokoju, a wraz z nim dzieła Kieślowskiego czy Zanussiego. Schody w dół tak naprawdę zaczęły się dopiero w latach 90., co zresztą brytyjski ranking bezlitośnie ukazuje.

Na szczęście ostatnie lata przynoszą coraz więcej udanych polskich produkcji, które nieraz zostają docenione na Zachodzie. Zgadniecie, który polski film z 2013 roku trafił na listę Brytyjskiego Instytutu Filmowego?

Pełne zestawienie zobaczycie poniżej:

A Wy jaki obraz polskiej produkcji polecilibyście kolegom z zagranicy?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.