19-latek zabił 3 osoby pod wpływem filmu „Noc oczyszczenia”

Robert Skowronski
03.06.2016 13:36
19-latek zabił 3 osoby pod wpływem filmu „Noc oczyszczenia” Fot. Indianapolis Metropolitan Police Department

Do tragicznych wydarzeń doszło w Indianapolis w stanie Indiana. Trzech zabójstw dopuścił się 19-latek - inspiracją dla niego miał być film „Noc oczyszczenia”.

Do morderstw doszło na przestrzeni czterech dni, a ich sprawcą jest Jonathan Cruz. Jeden ze świadków twierdzi, że oskarżony strzelał i rabował twierdząc, że tym samym „oczyszcza” miasto. To sformułowanie odnosi się do zapoczątkowanej w 2013 roku serii filmowej „Noc oczyszczenia”, gdzie w pierwszej odsłonie wystąpił m.in. Ethan Hawke.

Obraz w reżyserii Jamesa DeMonaco pokazał, jak podczas jednej nocy Amerykanie dostają przyzwolenie, aby wyjść na ulice i bez żadnych konsekwencji mordować. Policja nie odbiera telefonów, milczy też pogotowie i tylko media nadają transmisję krwawej rzezi. Dzieje się tak poprzez ustawę gwarantującą bezkarność za oczyszczanie kraju z „ludzkich odpadów”.

Prokurator okręgu Marion County, Terry Curry, twierdzi, że zabójca dobierał swoje ofiary przypadkowo. W ramach wymierzenia sprawiedliwości rozpatruje karę śmierci dla Jonathana Cruza.

Po prostu, kiedy myślisz, że nie można oczekiwać niczego bardziej niezrozumiałego i szokującego, zostajesz skonfrontowany z okolicznościami, które pozbawiają cię słów.

Dokumenty sądowe mówią, że Cruz, członek gangu The Bloods, w dniu 12 maja 2016 śmiertelnie postrzelił Billy'ego Boyda i Jaya Higginbothama oraz 15 maja Jose Ruiza w czasie ataków w wschodnich i północnych stronach miasta. 19-latkowi postawione będą też zarzuty dokonania rozbojów w dniu 14 maja. W sumie będzie odpowiadał za 17 przestępstw podczas rozprawy, która ma się odbyć w czwartek 9 czerwca 2016 roku. Kiedy wydano akt oskarżenia, Cruz już przebywał w areszcie w związku z innymi przestępstwami.

Nastolatek nie krył się ze swoimi zamiarami i czynami. Gdy dostał od swojej matki wiadomość tekstową z pytaniem o to co robi, odpowiedział przesłaniem nagłówków artykułów mówiących o jego ofierze. Z kolei swojej dziewczynie miał wyznać, że będzie „oczyszczał” każdej nocy (sms z tymi słowami został wysłany 2 maja 2016). Powstał materiał wideo traktujący o osobie mordercy:

Zastępca prokuratora, Denise Robinson, powiedziała, że władze dysponują materiałami wideo nakręconymi przez Cruza, gdy zabijał swoje ofiary:

Nie mogę pojąć jego umysłu, ale na pewno wykorzystał film jako swoją wymówkę i usprawiedliwienie, gdy rejestrował popełnienie tych aktów.

Obrońca chłopaka, Kendal Gulbrandsen, nie komentuje sprawy.

„Noc oczyszczenia” mogła też doprowadzić do podobnej tragedii w sierpniu 2014 roku w Kentucky. Pewien nastolatek rozpętał w mediach społecznościowych burzę swoim wpisem o planowanym „Oczyszczeniu Louisville”. Szkoły i różne organizacje odwołały tego dnia wszelkie planowane wydarzenia.

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.