„22 lipca”: Film o zamachu i procesie Breivika już od 10 października 2018 na Netflix [ZWIASTUN]

Natalia Hluzow
09.10.2018 14:24
Film o Breiviku|undefined Fot. Erik Aavatsmark/Netflix

Po 7 latach od tragicznego w skutkach zamachu terrorystycznego w Norwegii, do dystrybucji trafia film Paula Greengrassa o zbrodniach i procesie Andersa Behringa Breivika oraz ich następstwach dla całej Norwegii.

22 lipca 2011 roku doszło do największego zamachu terrorystycznego w historii Norwegii. 32-letni Anders Behring Breivik podłożył bombę w centrum Oslo, której wybuch spowodował śmierć 8 osób, a następnie udał się na wyspę Utoya, gdzie otworzył ogień do przebywającej tam młodzieży, zabijając 69 osób i raniąc kilkadziesiąt innych. Został skazany na 21 lat więzienia z możliwością nieograniczonego przedłużenia wyroku. O tragicznych wydarzeniach sprzed 7 lat opowie najnowszy film Paula Greengrassa pt. „22 lipca”.

„22 lipca” – zwiastun filmu o zamachu Breivika na Netflix

Paul Greengrass („Kapitan Phillips”, „Lot 93”) odpowiada zarówno za reżyserię, jak i za scenariusz filmu „22 lipca”. Jego najnowsze dzieło skupi się nie tylko na przebiegu zamachu z 2011 roku, ale także na jego następstwach dla całej Norwegii. Fabuła filmu została opowiedziana przez pryzmat jednego z ocalałych. „22 lipca” ukazuje pełen emocji obraz zbiorowej terapii całego kraju i trudną drogę do odzyskania utraconej równowagi.

Za podstawę scenariusza posłużyła powieść Åsne Seierstad pt. „One of Us: The Story of an Attack in Norway - and Its Aftermath”. W Andersa Behringa Breivika wcielił się Anders Danielsen Lie. W filmie wystąpili także Jon Øigarden, Jonas Strand Gravli, Maria Bock, Thorbjørn Harr, Ola G. Furuseth, Seda Witt i Isak Bakli Aglen.

„22 lipca” to pierwszy film Netflix, który będzie dostępny także w kinach. Premiera w serwisie odbędzie się 10 października 2018 roku.

Zamach, który wstrząsnął całą Norwegią

22 lipca 2011 roku Anders Behring Breivik, skrajnie prawicowy norweski terrorysta, umieścił bombę w samochodzie-pułapce pozostawionym przed siedzibą premiera Norwegii, Jensa Stoltenberga. Ładunek zdetonował o 15:20. W wyniku eksplozji zmarło 8 osób, a 15 zostało rannych.

Niedługo po wybuchu na norweskiej wyspie Utoya zjawił się mężczyzna ubrany w policyjny mundur. Twierdził, że przyjechał, by ochraniać wyspę. Chwilę później rozpoczął strzelaninę w obozie młodzieżówki Partii Pracy, który znajdował się wówczas na Utoyi. Zamachowiec strzelał przez 1,5 godziny, zabijając łącznie 69 osób i raniąc ciężko kilkadziesiąt innych.

Kiedy policja zjawiła się na miejscu, Breivik nie stawiał oporu i przyznał się do winy. Postawiony przed sądem utrzymywał, że zamach miał na celu rozreklamowanie jego manifestu „2083 – Europejska Deklaracja Niepodległości”, w którym wykłada swój ultranacjonalistyczny światopogląd, wyraża islamofobię, antyfeminizm, rasizm, poparcie dla organizacji paramilitarnych i określa islam i marksizm kulturowy największymi wrogami Europy.

Zgodnie z doniesieniami, czyn popełniony przez Breivika jest największym znanym masowym mordem dokonanym przez jedną osobę. W związku z tym, 24 sierpnia 2012 roku mężczyzna został skazany na 21 lat więzienia bez możliwości przedterminowego zwolnienia przed upływem 10 lat, za to z możliwością bezterminowego przedłużenia wyroku, co stanowi najwyższy wymiar kary w Norwegii.

Anders Breivik Fot. foto: AP/East News

Anders Breivik przebywa obecnie w norweskim więzieniu. W 2017 roku zmienił imię i nazwisko na Fjotolf Hansen.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.