40 ciekawostek na 40-lecie „Gwiezdnych wojen: Części IV - Nowej nadziei”

Robert Skowronski
25.05.2017 16:05
40 ciekawostek na 40-lecie „Gwiezdnych wojen: Części IV - Nowej nadziei” Fot. materiały prasowe

Światowa premiera filmu George'a Lucasa odbyła się 25 maja 1977 roku. Dziś mija 40. rocznica wejścia do kin słynnego dzieła.

Reżyser kręcąc swoje „Gwiezdne wojny” porzucił eksperymenty formalne, które były charakterystyczne dla science fiction przełomu lat 60. i 70., jak np. „2001: Odysei kosmicznej” Stanleya Kubricka. Stworzył film surowy, ale się opłaciło.

Magia „Gwiezdnych wojen” polegała m.in. na tym, że były w stanie pokazać na ekranie obrazy, jakich dotąd kinomani nie mieli okazji widzieć. Nie dziwi komercyjny sukces dzieła, który sprawił, że twórcy szybko wzięli się za kręcenie kontynuacji i to takiej z niezwykłym rozmachem.

Popkulturowy fenomen zawitał również na nasze rodzime, ukryte za żelazną kurtyną, ekrany - co prawda z dwuletnim obsunięciem, ale wciąż! Aż dziw, że amerykańska, „imperialistyczna” produkcja mogła gościć w polskich kinach. Jednak ta światowa premiera miała miejsce 25 maja 1977 roku. Z tej okazji poznajcie 40 ciekawostek o „Nowej nadziei” z okazji 40-lecia filmu, zatem... Dawno dawno temu w odległej galaktyce...

Ciekawostka 1 - Był rok 1977, a Harrison Ford miał już na koncie występy u mistrzów kina - w „Rozmowie” Francisa Forda Coppoli czy w „Zabriskie Point” Michelangelo Antonioniego. Udało mu się też zdobyć rolę Hana Solo, ale do objęcia tej posady rozważano całe mnóstwo innych aktorów, wśród nich byli Glynn Turman, Billy Dee Williams, James Caan, Jack Nicholson, Robert De Niro, Burt Reynolds, Kurt Russell, Nick Nolte, Christopher Walken, Al Pacino, Chevy Chase, Steve Martin, Bill Murray, Robert Englund, Sylvester Stallone, John Travolta i Perry King.

Ciekawostka 2 - Peter Mayhew (Chewbacca) to człowiek mający 220 cm wzrostu. To dało mu możliwość wcielenia się w Lorda Vadera lub Chewbaccę. Zdecydował się na drugą opcję, bo wolał grać pozytywnego bohatera.

Ciekawostka 3 - Anthony Daniels, grający C3-PO, na początku określał film jako „bzdurny”.

Ciekawostka 4 - Tego samego zdania był Alec Guinness, filmowy Obi-Wan Kenobi. Podczas zdjęć w Tunezji ze względu na upał godził się pracować tylko niecałe pięć godzin dziennie.

Ciekawostka 5 - George Lucas twierdził, że „Nowa nadzieja” wyszła tylko w 25% taka, jaką ją początkowo widział. Reżyser najbardziej był zadowolony z  „Mrocznego widma”, fani już mniej.

Ciekawostka 6 - Film początkowo nie miał podtytułu i figurował po prostu jako „Gwiezdne wojny”. W dniu premiery w Stanach Zjednoczonych trafił na ekrany 32 kin

Ciekawostka 7 - O rolę Lei ubiegały się Cindy Williams, Terri Nunn, Jodie Foster, Amy Irving i Sissy Spacek.

Ciekawostka 8 - Nazwa R2-D2 to pomysł montażystów. W ich żargonie oznacza to rolkę drugą, dialog drugi (reel2, dialog2).

Ciekawostka 9 - Postać Hana Solo była początkowo pomyślana jako kosmita. Bohater miał mieć zielony kolor skóry oraz skrzela.

Ciekawostka 10 - Harrison Ford namawiał George'a Lucasa, aby ten uśmiercił jego postać. Dlatego powstała scena z zamrożeniem Hana Solo w karbonicie. Aktor w końcu dopiął swego w „Przebudzeniu Mocy”, gdzie pilot Sokoła Millenium ginie z rąk Kylo Rena.

Ciekawostka 11 - Inspiracją do wyglądu Sokoła Millenium miał być... hamburger.

Ciekawostka 12 -Budżet filmu wynosił 11 milionów dolarów. Do dziś dzieło zarobiło w sumie ponad 1,5 miliarda.

Ciekawostka 13 - Zdjęcia do filmu realizowano nad jeziorem Wielki Szott, w Matmacie, Sidi Jemour, Shepperton (Anglia, Wielka Brytania), Yumie (Arizona, USA), Adżim, kanionie Sidi Bouhlel, okolicach Nafty (Tunezja), Borehamwood, Parku Narodowym Doliny Śmierci (Kalifornia, USA) i Parku Narodowym Tikal (Gwatemala).

Ciekawostka 14 - „Nowa nadzieja” to pierwszy film, który przekroczył limit 300 milionów dolarów w box office.

Ciekawostka 15 - Sceny na Tatooine kręcono w Tunezji. Gdy zawędrowała tam ekipa filmowa rozpętała się największa ulewa od wielu lat. Jeden z planów spłonął po uderzeniu pioruna. Takich zjawisk atmosferycznych nie było w tym regionie od 50 lat.

Ciekawostka 16 - Darth Vader był wzorowany na postaci Hakaidera, który jest złoczyńcą w japońskim serialu telewizyjnym „Jinzô ningen Kikaidâ”.

Ciekawostka 17 - Zanim George Lucas poznał Johna Williamsa, planował podobnie jak zrobił to Stanley Kubrick w filmie „2001: Odyseja kosmiczna”, użyć istniejącej muzyki klasycznej w swojej produkcji.

Ciekawostka 18 - Kiedy C-3PO maszeruje przez pustynne połacie Tatooine, w pewnym momencie mija szkielet stworzenia zwanego Większym Smokiem Krayt. Rekwizyt pozostawiono na tunezyjskiej pustyni po zakończeniu zdjęć i leży tam do dzisiaj.

Ciekawostka 19 - Luke Skywalker miał się początkowo nazywać Luke Starkiller i to już na etapie rozpoczęcia zdjęć. Zmiana nie stanowiła problemu, bo w dotychczas nakręconych scenach ani razu nie wymieniono nazwiska Luke’a.

Ciekawostka 20 - Początkowo R2-D2 był równie wygadany co C-3PO, wyrażał się jednak w dość obcesowy sposób. Jego kwestie wycięto, jednak pozostawiono reakcje C-3PO.

Ciekawostka 21 - Lucas był tak wycieńczony kręceniem filmu i ciągłymi problemami ze studiem, że w czasie realizacji jednej ze scen zasłabł. W szpitalu stwierdzono nadciśnienie i wycieńczenie organizmu.

Ciekawostka 22 - Piersi Carrie Fisher musiały zostać zaklejone taśmą, gdyż kostium Lei wykluczał noszenie stanika. Aktorka później żartowała, że „jak wszyscy wiemy, w kosmosie nie ma bielizny”.

Ciekawostka 23 - George Lucas nie wierzył w sukces filmu - na kilka dni przed premierą wyjechał ze znajomymi na Hawaje, odcinając się od wszelkich wieści o tym, jak „Gwiezdne wojny” radzą sobie w kinie.

Ciekawostka 24 - Około 2 godziny zajmowało Anthony'emu Danielsowi wkładanie stroju C-3PO.

Ciekawostka 25 - Odgłos machania mieczem świetlnym powstał z połączenia szumu wydawanego przez projektor filmowy, ze sprzężeniem zwrotnym generowanym przez obnażony kabel od mikrofonu, który przesuwany był obok telewizora. Na ten pomysł wpadł dźwiękowiec, Ben Burtt.

Ciekawostka 26 - „Nowa nadzieja” zdobyła 7 Oscarów w kategoriach Najlepszy montaż, Najlepszy dźwięk, Najlepsze kostiumy, Najlepsze efekty specjalne, Najlepsza scenografia, Najlepsza muzyka i nagrodę za specjalne osiągnięcia.

Ciekawostka 27 - Odgłos wydawany przez zepsuty klimatyzator po lekkiej elektronicznej modyfikacji posłużył jako dźwięk wydawany przez silniki Gwiezdnego Niszczyciela.

Ciekawostka 28 - Początkowo rasa Wookie miała nazywać się Jawa.

Ciekawostka 29 - Szefostwo 20th Century Fox było zaniepokojenia „nagością” Chewbacki. Starano się namówić Lucasa, aby ten założył postaci spodnie.

Ciekawostka 30 - Carrie Fisher i Harrison Ford mieli na planie romans, który trwał trzy miesiące. Carrie Fisher miała wówczas 19 lat, a Harrison Ford 33 i był mężem Mary Marquardt oraz ojcem dwójki dzieci.

 Ciekawostka 31 - Ryk Chewbacki to w rzeczywistości ryk niedźwiedzia. Ekipa „Gwiezdnych wojen” udała się do zoo, gdzie poprosiła o niekarmienie misia przez dzień, a następnie podsunęła mu pod nos miskę z mlekiem i chlebem. Takim dźwiękiem niedźwiedź prosił o jedzenie.

Ciekawostka 32 - Do roli Obi-Wana był brany pod uwagę Peter Cushing, który ostatecznie zagrał Tarkina.

Ciekawostka 33 - Szturmowcy mieli źle zaprojektowane hełmy. Uniemożliwiało im to właściwe poruszanie się w efekcie cały czas na coś wpadali i obijali się o siebie.

Ciekawostka 34 - Jeden ze szturmowców wchodzących do pomieszczenia kontrolnego na Gwieździe Śmierci uderza głową o zbyt niską futrynę. W wersji DVD do tej wpadki Lucas postanowił dodać dźwięk uderzenia, aby zdawało się, że to nie przypadek, a efekt zamierzony.

Ciekawostka 35 - Darth Vader był pierwszą postacią, jaką Lucas stworzył w scenariuszu.

Ciekawostka 36 - Dla Petera Cushinga buty z jego kostiumu były tak niewygodne, że w scenach, w których nie pokazywano jego stóp, występował w kapciach.

Ciekawostka 37 - Harrison Ford za swój udział w „Nowej nadziei” otrzymał 10 tysięcy dolarów.

Ciekawostka 38 - Ze względu na ograniczony budżet amerykańska część obsady i ekipy (w tym George Lucas) latała samolotami w klasie turystycznej. Dowiedziała się o tym matka Carrie Fisher i zadzwoniła do Lucasa, skarżąc się, że źle traktuje jej córkę. Reżyser oddał słuchawkę Carrie, ta przekazała rodzicielce: „Mamo, chcę lecieć turystyczną, czy możesz się odpie*dolić?”.

Ciekawostka 39 - W utworze towarzyszącym napisom końcowym, osoba grająca na trąbce fałszuje. Kilka nut jest fałszywych

Ciekawostka 40 - Odgłos myśliwca TIE powstał poprzez zmieszanie odgłosów samochodu jadącego po mokrej drodze i ryku słonia.

Fani gwiezdne sagi czekają na premierę „Ostatniego Jedi”. Według nieoficjalnych informacji na ekranie zaprezentowane zostaną dobrze znane fanom serii planety. Pewnym jest, że w filmie pojawi się Carrie Fisher - udało się ukończyć zdjęcia do Epizodu VIII przed jej śmiercią. Ponadto księżniczka Leia ma dostać więcej czasu na ekranie niż w „Przebudzeniu Mocy”. Disney oficjalnie potwierdził, że nie zamierza komputerowo „wskrzeszać” aktorki.

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.