7 najlepszych Lucyferów znanych z filmów i seriali

Kamil Kacperski
01.03.2018 15:33
Dave Grohl jako Szatan w Tenacious D: Kostka Przeznaczenia|undefined Fot. kadr z filmu

Wizerunek diabła dość często pojawia się w filmach. Czasami jest on ucieleśnieniem zła, często niezrozumianą postacią tragiczną, zdarza się również, że szatan staje się obiektem kpin i żartów.

Szatan, Lucyfer, Diabeł, Upadły Anioł. Nieważne jak nazywana, postać ta od zarania dziejów (zwłaszcza w kulturze europejskiej) zwykle przedstawiana była jako symbol zła wcielonego. Gusta się jednak zmieniają i na szczęście my, jako ludzie, ewoluowaliśmy od czasów średniowiecza i zaczęliśmy rozpatrywać Upadłego Anioła jako bohatera wielowarstwowego i niejednoznacznie złego.

We współczesnej popkulturze ogromny wpływ na wizerunek Złego miała powieść Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”, która przedstawiała Wolanda jako oczytanego, eleganckiego dżentelmena. Nagle okazało się, że diabeł nie jest taki zły, jak go malują. Zwłaszcza w erze filmu, rozpoczął się okres fascynacji Lucyferem, czy też ogólnie mroczną stroną rzeczywistości.

Dzięki temu teraz, w 2018 roku, możemy cieszyć się ogromną różnorodnością w przedstawieniu Lucyfera/Diabła/Szatana. Od całkowitych parodii, przez demoniczne wcielenia, aż po Pana Piekieł przybierającego ludzką postać i prowadzącego swoje interesy ze zwykłymi śmiertelnikami. Biorąc pod uwagę religijne pochodzenie postaci, a także znaczenie symboliczne cyfry 7 w chrześcijaństwie, postanowiliśmy tym razem wybrać 7 najlepszych Lucyferów, a nie standardowych 10.

1. Al Pacino jako John Milton w „Adwokacie Diabła”

Szatan jako szef kancelarii prawniczej w Nowym Jorku? Brzmi idealnie. Milton zatrudnia w swojej firmie Kevina Lomaxa (w tej roli Keeanu Reeves), świetnego adwokata, który nigdy nie przegrał żadnej sprawy. Pacino świetnie sprawdza się w roli Lucyfera-uwodziciela-manipulatora.

2. Roberto De Niro jako Louis Cyphre w „Harrym Angelu”

Kolejny aktor, który wcielił się w szatana pełnego klasy i gracji. Cyphre zatrudnia tytułowego Harry'ego Angela jako prywatnego detektywa. W pewnym momencie okazuje się, że nie jest to zwykła sprawa, a Angel powoli uświadamia sobie, że zaprzedał duszę diabłu.

3. Peter Stromare jako Lucyfer/Lou w „Constantinie”

Lucyfer w idealnie skrojonym białym garniturze, który poluje na ciekawą duszę Johna Constantine'a. O ile demonolog grany przez Keeanu Reevesa miał raczej mało wspólnego z komiksowym oryginałem, o tyle Stromare bardzo dobrze zagrał jako upadły syn Boga. Ciekawa kreacja, mniej ciekawy film.

4. Harvey Stephens jako Damien Thorne w „Omenie”

Nie sam Szatan, ale jego potomek, co tylko powoduje, że postać ta jest zdecydowanie ciekawa. Synek Złego ma przykrą tendencje mordowania osób, które w jakiś sposób chcą wyrządzić krzywdę, dlatego jeśli Wam życie miłe, to będziecie starali się nie denerwować Thorne'a.

5. Tom Ellis jako Lucifer Morningstar w „Lucyferze”

Najbardziej pozytywny Lucyfer z wymienionych dotychczas diabłów. Znudzony karaniem ludzi Szatan, postanawia przeprowadzić się do Miasta Aniołów i pożyć trochę wśród ludzi. Ellis sprawdza się idealnie jako szarmancki uwodziciel, bogaty właściciel klubu nocnego, a także (kiedy potrzeba) przerażający Pan Piekieł.

6. Troy Parker jako Szatan w „South Park”

Szatan z miasteczka South Park jest wrażliwym facetem, który zakochuje się w Saddamie Husseinie. Najbardziej absurdalny Lucyfer w naszym zestawieniu, ale czego można się spodziewać, kiedy pada nazwa „South Park”:

7. Dave Grohl jako Szatan w „Tenacious D i Kostka Przeznaczenia”

Duet Jack Black i Kyle Gass poszukuje legendarnej Kostki Przeznaczenia. Okazuje się, że kostka jest fragmentem zęba Lucyfera, który od kilkuset lat włóczy się po świecie w poszukiwaniu zgubionego kawałka kła. Po odnalezieniu go, powraca do swojej prawdziwej formy, przybiera głos Dave'a Grohla i zaczyna pojedynek na muzykę z Blackiem i Gassem. Gratka dla fanów hard rocka.

Który z Lucyferów jest waszym ulubionym? A może macie jakieś inne propozycje, które powinny znaleźć się na tej liście?

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.