Andrzejki 2020: 7 wspaniałych Andrzejów polskiego kina

29.11.2017 16:59
Andrzejki 2020: 7 wspaniałych Andrzejów polskiego kina Fot. Grzegorz Ksel/REPORTER/East News

Andrzejki 2020 to idealna okazja, by przypomnieć najsłynniejszych aktorów i filmowców noszących to zacne imię.

Niektóre imiona nosimy bez namysłu, niektóre z dumą, a jeszcze inne ze wstydem. Andrzej to natomiast imię, które zobowiązuje. Nosi je nasz prezydent, twórca "Wiedźmina" i wokalista De Mono. My skupimy się dziś jednak na słynnych Andrzejach ze świata filmu. A jest kilku takich, obok których nikt nie powinien przechodzić obojętnie. Nie tylko z uwagi na wyjątkowe imię, ale i na wkład, jaki wnieśli w polską kulturę.

Polecamy

Andrzejki 2020: Najpopularniejsi Andrzeje polskiego kina

Z okazji Andrzejek prezentujemy 7 wspaniałych Andrzejów z polskiego świata filmu:

Andrzej Grabowski

Andrzej Grabowski Fot. Mariusz Grzelak/REPORTER/Eastnews

Głowa rodziny Kiepskich i Gebels z serii "Pitbull". Kiedy myślisz Andrzej, widzisz właśnie jego twarz.

Andrzej Wajda

Andrzej Wajda Fot. Wojciech Moskal/East News

Najsłynniejszy reżyser w dziejach polskiego kina. Twórca wielu klasyków naszej rodzimej kinematografii: "Popiołu i diamentu", "Kanału", "Ziemi obiecanej", "Niewinnych Czarodziejów", "Człowieka z Marmuru" i "Człowieka z Żelaza". Zdobywca Oscara i Złotej Palmy w Cannes. Swoje imię rozsławił na całym świecie. Zmarł 9 października 2016 roku, zostawiając po sobie ponad 60 dzieł filmowych.

Andrzej Munk

Andrzej Munk Fot. Mary Evans Picture Library/East News

Nieco mniej znany, lecz równie utalentowany reżyser, którego realistyczne i wręcz cyniczne podejście do świata było przeciwieństwem romantyzmu Wajdy. Obaj reżyserzy dali początek polskiej szkole filmowej. Przedwcześnie zmarły Andrzej Munk był autorem słynnych filmów rozliczających się z historią II wojny światowej, takich jak: "Eroica", "Pasażerka" oraz "Zezowate szczęście" ze słynną postacią obywatela Piszczyka. Jego imię nosi polskie studio zajmujące się twórczością młodych filmowców.

Andrzej Chyra

Andrzej Chyra Fot. Artur Zawadzki/REPORTER/East News

Chyra to Andrzej z klasą. Polski Daniel Craig, ale o dużo ładniejszym imieniu. W kinie znany jest przede wszystkim ze ściągania długów, ale grał też księdza, oficera, nauczyciela i Adasia Miauczyńskiego.

Andrzej Grabarczyk

Andrzej Grabarczyk Fot. TRICOLORS/East News

Tego pana chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Choć bardziej niż pod imieniem Andrzej, znany jest jako Jerzy z "Klanu", w którego wciela się od ponad 20 lat.

Andrzej Seweryn

Tomasz Urbanek/East News Fot. Andrzej Seweryn

Wielki polski aktor o równie wielkim imieniu. Ostatnio rozpoznawany dzięki rolom w "Ostatniej rodzinie" i serialu "Rojst", w przeszłości grywał nie tylko u Andrzeja Wajdy, Agnieszki Holland i Krzysztofa Zanussiego, ale i u Stevena Spielberga.

Andrzej Fidyk

Andrzej Fidyk Fot. Michal Wozniak/East News

Polski dokumentalista, twórca programu "Czas na dokument", szef Redakcji Filmów Dokumentalnych Programu TVP 1 sprzed dobrej zmiany i wykładowca Szkoły Filmowej w Katowicach. Człowiek o niezwykłej ciekawości świata i umiejętności obserwacji zachodzących w nim zjawisk, który swoje filmy dokumentalne realizował m.in. w Korei Północnej ("Defilada", "Historie z Yodok"), w Japonii ("Pocztówka z Japonii"), Iranie ("Sen Staszka w Teheranie"), Indiach ("Kiniarze z Kalkuty"), Brazylii ("Carnaval. Największe party świata") i Rosji ("Rosyjski streptease", "Diabeł w Moskwie").

Polecamy
Natalia Hluzov
Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.