W „Ant-Man and the Wasp” było nawiązanie do „Big Lebowskiego”

Kamil Kacperski
03.10.2018 14:01
Ant-Man and the Wasp|undefined Fot. materiały prasowe

We wtorek 2 października 2018 roku do cyfrowej sprzedaży trafił film „Ant-Man and the Wasp”, co pozwoliło fanom na nieco dokładniejsze zbadanie kolejnej produkcji MCU.

Jak to w przypadkach filmów z MCU bywa, „Ant-Man and the Wasp” zawierało mnóstwo nawiązań, easter eggów i innych smaczków, nie tylko przeznaczonych dla fanów poprzednich produkcji Marvel Studios, ale również dla fanów kina ogólnie. Jednym z dzieł, do których nawiązali twórcy obrazu o Ant-Manie, był „Big Lebowski” w reżyserii braci Coenów.

Jednak nawiązanie do „Big Lebowskiego” nie zostało odnalezione przez fanów - wytłumaczył je sam reżyser „Ant-Mana and the Wasp”, Peyton Reed, który nagrał audio-komentarz do swojego filmu.  W jednej z początkowych scen, Scott Lang (czyli tytułowy Ant-Man) zostaje porwany przez Hope van Dyne (The Wasp). Jako, że postać Paula Rudda przebywa wówczas w areszcie domowym, bohater jest ubrany w szlafrok i coś, co przypomina piżamę. Jego kostium jest wzorowany na ubiorze Kolesia i został przygotowany w ramach hołdu dla „Big Lebowskiego”:

Właśnie poznaliśmy The Wasp. Obezwładnia Scotta strzelając w niego pociskiem usypiającym. Podobała nam się wizja tego, że Lang został wysłany na misję wbrew jego woli. To ciekawe odwrócenie roli - tym razem łamie prawo, ponieważ jest do tego zmuszony, a nie po to, by zarobić. To jest pewnego rodzaju nawiązanie do książek Elmore'a Leonarda - owszem, mamy głównego antagonistę, ale przeciwnikami bohatera mogą być również jego przyjaciele. Nawiązujemy też i składamy hołd „Big Lebowskiemu” - Scott ubrany w szlafrok jest pasywnie wciągnięty w niesamowitą przygodę, dokładnie tak jak Koleś.

Nawiązania w Ant-Man and the Wasp

Reżyser „Ant-Man and the Wasp” postanowił uprzedzić fanów, by w 20. filmie MCU nie spodziewali się żadnych zaskakujących występów gościnnych pozostałych superbohaterów Marvela. Jednak wśród obowiązkowych w filmach Marvela easter eggów tym razem znalazło się nawiązanie do… Morrisseya.

Jeden z bohaterów filmu, Luis – postać latynoskiego pochodzenia – wyznaje, że jego babcia jest wielką fanką byłego wokalisty The Smiths. Tak wielką, że prowadzona przez nią restauracja posiada szafę grającą, która zawiera wyłącznie utwory Brytyjczyka. W innej scenie słyszymy dzwoniący telefon Scotta, czyli tytułowego Ant-Mana – jako dzwonek ma ustawiony „Everyday Is Like Sunday”.

Ant-Man and the Wasp - premiera na DVD

Film „Ant-Man and the Wasp” trafił do polskich kin 3 sierpnia 2018 roku. Cyfrowa sprzedaż domowej wersji produkcji rozpoczęła się 2 października 2018 roku. W Polsce film na DVD i Blu Ray trafi do sprzedaży w grudniu 2018 roku.

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.