Autorka „Frankensteina” doczekała się biografii. Zobacz zwiastun filmu „Mary Shelley”

Sergiusz Kurczuk
13.04.2018 14:58
Elle Fanning jako Marry Shelley|undefined Fot. kadr z filmu Mary Shelley

Opowieść o potworze złożonym z części martwych ciał została ukazana w wielu filmach. W końcu poznamy historię autorki „Frankensteina”. 

O potworze Frankensteina słyszał chyba każdy. Trudno się dziwić. Od początków kina praktycznie co dekadę powstają ekranizacje ponadczasowej powieści Mary Shelley. Czasem są to parodie lub odniesienia do karykaturalnego monstrum, ale stwór wydaje się być nieśmiertelny, podobnie jak książkowy pierwowzór. Filmowcy w końcu zdecydowali się pochylić nad życiem pisarki, która odmieniła opowieści grozy na zawsze. Do sieci trafił zwiastun filmu „Mary Shelley” ze znaną z „Neon Demon” Elle Fanning w roli głównej.

„Mary Shelley” - zwiastun filmu o autorce „Frankensteina”

W filmie poznajemy zbuntowaną nastolatkę, która zakochuje się w poecie Percym Shelleyu. O wiele starszy mężczyzna wszedł w romans z Mary, mimo że posiadał żonę i dzieci. Dziewczyna ucieka z domu i żyć życiem bohemy pisarskiej. Wkrótce poznaje Lorda Byrona. Po czasie wychodzi za ukochanego i rodzi mu dziecko. Niestety los nie jest łaskawy dla Mary i Percy'ego. Noworodek umiera. Shelley musi poradzić sobie ze stratą. W ten sposób powstaje jej pierwsza powieść, którą napisała jako 18-latka - „Frankenstein”. 

W zwiastunie widzimy, że bohaterka, podobnie jak jej pierwowzór sprzeciwia się patriarchalnemu społeczeństwu. Łamie nie tylko skostniałe zasady moralne, ale również obyczajowe. Żeby wydać swoją powieść, musi użerać się z mężczyznami, którzy nie dowierzają, że kobieta mogła napisać tak straszną i dobrze skonstruowaną powieść grozy. 

Twórcy zaprezentowali również plakat filmu.

Marry Shelley - plakat Fot. foto: materiał promocyjny

W biografii Mary Shelley zobaczymy Douglasa Bootha, Bela Powleya, Toma Sturridge'a oraz Bena Hardy'ego. W drugoplanowej roli pojawią się również gwiazdy „Gry o tron” - Maisie WilliamsStephen Dillane. Reżyserką „Mary Shelley” jest Haifaa Al-Mansour. Film miał swoją światową premierę jesienią 2017 roku. 25 maja 2018 roku trafi do amerykańskich kin, a 1 czerwca na platformy VOD. Nie wiadomo nic na temat polskiej dystrybucji filmu. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.