"Avengers: Endgame" - dlaczego Tony Stark mógł użyć Rękawicy Nieskończoności?

19.08.2019 12:35
kadr z filmu Avengers: Endgame|undefined Fot. kadr z filmu Avengers: Endgame

W "Avengers: Endgame" Iron Man pełni bardzo ważną rolę. To dzięki niemu Thanos zostaje pokonany. Fani postanowili jednak odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób Tony Stark był w stanie użyć Kamieni Nieskończoności.

Zakończenie "Avengers: Endgame" to nie tylko klamra kompozycyjna historii rozpoczętej dziesięć lat temu i tworzonej za pomocą ponad dwudziestu filmów, ale również hołd dla postaci Iron Mana. Bohater, w którego przez dekadę wcielał się Robert Downey Jr. finalnie uratował wszechświat przed Thanosem. Aby tego dokonać, użył własnoręcznie skonstruowanej Rękawicy Nieskończoności, poświęcając jednak swoje życie. Niektórzy fani twierdzą, że Tony Stark nie mógł być zwykłym człowiekiem, skoro udało się dokonać takiego czynu. W jego żyłach miało płynąć serum Super Żołnierza.

Przeczytaj także

"Avengers: Endgame" - dlaczego Tony Stark mógł użyć Rękawicy Nieskończoności?

Chodzi o tę samą substancję, nad którą ojciec Tony'ego pracował w latach 40. podczas drugiej wojny światowej. To właśnie dzięki serum Super Żołnierza chuderlawy Steve Rogers przeistoczył się w bohaterskiego Kapitana Amerykę. Czy w przypadku Iron Mana było podobnie? Według jednego z użytkowników Reddita odpowiedź na to pytanie brzmi twierdząco.

Kamienie Nieskończoności to potężne przedmioty, które nie są przeznaczone dla ludzi. Przekonali się o tym na własnej skórze Red Skull oraz służąca Collectora imieniem Carina.

Moc wszystkich sześciu klejnotów jest tak potężna, że zwykły śmiertelnik nie mógłby jej w żaden sposób posiąść. Nawet takie postacie jak Tahnos czy Hulk, nie wyszli bez szwanku po użyciu Rękawicy Nieskończoności. Pod koniec "Avengers: Infinity War" widzimy, że ramię Szalonego Tytana, na którym znajdowała się Rękawica, zostało trwale uszkodzone. Podobnie było w przypadku Bruce'a Bannera, kiedy odwrócił skutki pierwszego pstryknięcia w "Avengers: Endgame".

Zarówno Thanos, jak i Hulk są o wiele potężniejsi od zwykłego człowieka. Jak więc Tony Stark był w stanie użyć Rękawicy? Według redditora o nicku Qw3rty_The_Fish Howard Stark eksperymentował na swoim synu przy wykorzystaniu serum Super Żołnierza. Swoją teorię poparł kilkoma dowodami, pochodzącymi z różnych filmów Marvel Studios.

Po pierwsze Tony nie miał prawa przeżyć wybuchu, który widzieliśmy w pierwszej części "Iron Mana". Odłamki wbiły się w jego pierś, niebezpiecznie zbliżając się do serca. Internauta twierdzi, że zwyczajna osoba nie przeżyłaby takiego urazu z powodu utraty krwi, infekcji i obrażeń.

Tylko Super Żołnierz byłby w stanie przeżyć z powodu podwyższonych czynników życiowych. To jednak nie wszystkie świadectwa nadludzkich zdolności Iron Mana. W "Avengers" Stark był wstanie przejść przez portal i znaleźć się bezpośrednio w przestrzeni kosmicznej. W "Age of Ultron" wyszedł bez szwanku po kilku ciosach zadanych przez Hulka. W "Civil War" nie zginął po ciosie tarczą, zadanym mu przez Kapitana Amerykę. W "Infinity War" był w stanie przetrwać uderzenie księżycem, którym rzucił w niego Thanos.

Według fana powyższe przykłady świadczą o tym, że Stark był Super Żołnierzem. To właśnie z tego powodu mógł założyć Rękawicę i pstryknąć palcami, realizując za jej pomocą to, o czym pomyślał.

Skąd jednak Tony posiadłby nadludzkie moce? Według teorii Howard Stark miał eksperymentować na swoim synu, robiąc z niego superbohatera. Wszystko po to, by uratować go  przed organizacją HYDRA, która pod osłoną S.H.I.E.L.D. miała potężne wpływy na całym świecie. W  drugiej części "Iron Mana" ukazano przezorność Howarda. Ojciec zostawił swojemu synowi odpowiedź na dręczący go problem, sprytnie ukrywając nowy pierwiastek potrzebny do stworzenia kolejnego reaktora łukowego przed niepowołanymi osobami.

Przeczytaj także

"Avengers: Endgame" - czy Tony Stark był Super Żołnierzem?

Czy taka teoria ma sens? W pewien sposób tak, ale należy pamiętać, że Tony nigdy nie przejawiał zdolności, z których był znany Kapitan Ameryka. Kiedy wychodził ze swoich zbroi, stawał się mężczyzną o przeciętnej sile i wytrzymałości, co wielokrotnie było pokazane w filmach. Odznaczał go jedynie genialny umysł, który odziedziczył po swoim ojcu.

Poza tym warto wziąć pod uwagę naturę Kamieni Nieskończoności. Aether nie zrobił Jane Foster żadnej krzywdy, chociaż miała z nim bezpośredni kontakt. Żeby dostać Kamień Duszy, trzeba było oddać to, co kochało się najbardziej. Niewykluczone, że klejnoty działały na podobnej zasadzie, co młot Thora. Asgardzkiej broni może używać tylko ten, kto jest godzien. Iron Man zdecydował się na ostateczne poświęcenie, więc być może Kamienie "uznały", że Stark może ich użyć, by przywrócić równowagę we wszechświecie.

Powyższy przykład pokazuje, jaką potęgą dysponują twórcy filmów Marvela. Mimo że od premiery "Endgame" minęło wiele miesięcy, fani na całym świecie cały czas dyskutują nie tylko nad ostatnią produkcją braci Russo, ale również nad innymi produkcjami MCU, które ukazały się w ciągu ostatniego dziesięciolecia.

 

Zobacz też: Reżyser "Avengers: Endgame" zdradził, który z X-Men przetrwałby pstryknięcie Thanosa

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.