"Avengers: Endgame" - nastolatkę z Tourettem wyproszono z sali podczas seansu

10.05.2019 13:11
Avengers: Endgame|undefined Fot. kadr z filmu

15-latka z Oklahomy została wyproszona z sali kinowej, ponieważ inni widzowie zaczęli narzekać na to, że jest nieco za głośno. Sprawa oburzyła jej rodzinę.

15-latka o imieniu Emily Womack wybrała się ze swoją rodziną do kina na film "Avengers: Endgame" do kina AMC w Oklahomie. Polityka miejsca mówi o tym, że osoby "nie powinny w żaden sposób przeszkadzać podczas seansu", więc dziewczyna przybyła dużo wcześniej, by (jak sama powiedziała BBC) "pozbyć się swoich tików i się uspokoić". Wszystko dlatego, że Emily posiada zespół Tourette'a, który powoduje u niej niekontrolowane tiki, ruchy i dźwięki.

Nastolatkę wyproszono z sali kinowej, bo cierpi na zespół Tourette'a

Sama nastolatka powiedziała w wideo udostępnionym przez Amerykańskie Stowarzyszenie Tourette'a, że udało jej się powstrzymać swoje tiki, ponieważ dała im duży upust w bardzo krótkim czasie:

Zaczęłam je robić przed filmem, żeby w trakcie seansu móc spokojnie oglądać "Avengers: Endgame", bo też miałam ochotę czerpać przyjemność z produkcji. Nie chciałam krzyczeć w kinie. 

W trakcie oglądania zwiastunów i reklam, do rodziny Emily podszedł menadżer kina, który poprosił ją i jej bliskich o opuszczenie sali z powodu próśb ze strony innych widzów. Jak opowiedziała Tina Womack, matka Emily:

Poinformował mnie, że 9 osób złożyło skargę na odgłosy Emily. Wyjaśniłam, że w trakcie filmu będzie spokojna, ponieważ w taki sposób ogląda w kinie każdy film. Powiedziano mi, że nie mogą nas wyprosić, ale zasugerowali, że tak byłoby dla wszystkich najlepiej. Odmówiłam.

Przeczytaj także

Panika może mocno pogorszyć syndromy Tourette'a, więc Tina i Emily postanowiły opuścić kino. Sieć AMC opublikowała oświadczenie, w którym napisano, że Emily i jej rodzina nie zostali wyrzuceni z kina. Zaoferowano im możliwość zostania podczas seansu lub otrzymanie zaproszenia do kina na mniej okupowany seans:

W żaden sposób rodzina nie została wyproszona przez AMC. Emily i jej bliscy na początku zdecydowali zostać na seansie i opuścili go dopiero na początku filmu. W ramach rekompensaty menadżer zaproponował kilka zaproszeń, a także kupony na przekąski i napoje.

Jednak Tina Womack wytłumaczyła w rozmowie z BBC, że jej zdaniem był to standardowy przykład dyskryminacji przeciwko osobom z zespołem Tourette'a. Jak sama powiedziała, Emily wcale nie była jedyną osobą, która zachowywała się nieco głośniej, niż powinna:

To była wypełniona po brzegi sala, gdzie ludzie się głośno śmiali, głośno rozmawiali, a dzieci rzucały popcornem i przeszkadzały wszystkim dookoła. Ale Emily została wybrana między nimi dlatego, że jest niepełnosprawna.

Matka Emily powiedziała również, że czuje dyskomfort, ponieważ ludzie udali się od razu do menadżera, zamiast podejść do niej lub do Emily i zapytać się, czy wszystko okej. 

"Avengers: Endgame" trafił do kin 25 kwietnia 2019 roku i stał się 2. najlepiej zarabiającym filmem w historii w ciągu niecałych 2 tygodni od premiery. Istnieje duża szansa, że produkcja pobije rekord box-office ustanowiony przez "Avatara".

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.