BBC odpowiada na krytykę kobiecego Dr. Who

Sergiusz Kurczuk
20.07.2017 12:45
BBC odpowiada na krytykę kobiecego Dr. Who Fot. kadry z filmu

Jodie Whittaker jako najnowszy Doktor Who wzbudziła większe kontrowersje niż przypuszczano. Na stację BBC spadła fala krytyki. Twórcy postanowili odnieść się do negatywnych głosów widzów.

Od momentu podania do publicznej informacji, że aktorka Jodie Whittaker wcieli się w nową wersję Doktora Who, BBC boryka się z dużą krytyką widzów serialu. Tytułowy bohater to kosmita podróżujący w czasie i przestrzeni. W 1966 roku Doktor odrodził się po raz pierwszy. Od tego momentu zagrało go 12 aktorów. Już  grudniu 2017 roku, po pierwszy w historii serialu, Doktor stanie się kobietą. Biorąc pod uwagę właściwość odradzania się głównego bohatera, jego kobieca wersja była tylko kwestią czasu.

Już w 1981 roku Tom Baker, grający czwartego Doktora odchodząc z serialu, powiedział: „Życzę następnemu Doktorowi, kimkolwiek on lub ona będzie, wszystkiego najlepszego”. Od 12 lat, czyli od czasu kiedy wznowiono serial, za każdym razem, gdy dochodzi do zmiany aktora grającego główną rolę, zawsze bierze się pod uwagę aktorki. Do tej pory typowano Helen Mirren, Tildę Swinton oraz koleżankę Whittaker z serialu „Broadchurch” Olivię Coleman. Jednak kiedy decyzja zapadła i oficjalnie ogłoszono, że Who zostanie kobietą, podniósł się głos krytyki ze strony niektórych fanów.

BBC nie widzi problemu w zmianie płci głównego bohatera. Twórcy serialu uważają, że nie wpłynie ona na postać, która i tak przy każdej zmianie aktora ma zupełnie inny charakter. Stacja postanowiła odpowiedzieć wszystkim hejterom:

Od czasu kiedy pierwszy Doktor odrodził się w 1966 roku, pomysł na ciągle zmieniającą się postać stał się sednem audycji. Ciągłe wprowadzanie świeżych pomysłów i nowych głosów ekipy, było kluczowe dla długowieczności serii. Doktor jest kosmitą z planety Gallifrey i już dawno zostało ustalone w serialu, że Władcy Czasu mogą zmieniać płeć. Jak powiedział szef  BBC Drama, Jodie jest nie tylko utalentowaną aktorką, ale ma również odważną i znakomitą wizję swojej wersji Doktora. Przekonała nas o tym na castingu, zarówno technicznie, jak i faktem, że wprowadzi do roli silną kobiecą energię. Jest stworzona do tego, żeby stać się ikonicznym Doktorem. Mamy nadzieję, że widzom spodoba się to, co mamy przygotowane jako kontynuację tej historii.

W serialu doszło już do zmiany płci kluczowego bohatera. Arcywróg Doktora Mistrz odradzał się już 7 razy. Jego ostatnią inkarnacją jest postać kobieca znana jako Missy. Wciela się w nią Michelle Gomez. Poza tym podczas odrodzenia Doktor zachowuje jedynie wspomnienia. Wygląd fizyczny, sposób bycia, styl ubierania, nawet powiedzonka i akcent, różnią się za każdym razem. Zmiana płci Doktora, jak najbardziej mieści się w tym, co twórcy serialu osiągnęli na przestrzeni kilku dekad.

Na razie nie wiadomo jaki charakter będzie miała Doktor grana przez Jodie Whittaker. W krótkiej zapowiedzi widzimy ją w płaszczu z kapturem, ale potwierdzono, że nie jest to finalny kostium nowego wcielenia Władcy Czasu. Będziemy musieli poczekać na primerę pierwszego odcinka, który ukaże się już pod koniec 2017 roku.

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.