Nowe badania Star Wars na social mediach pokazują, że Kelly Marie Tran jest hejtowana najczęściej spośród wszystkich aktorów z sagi

Kamil Kacperski
07.09.2018 13:32
Luke Skywalker|undefined Fot. kadr z filmu

Washington Post przeprowadził badania, w których wykazał, że 60% wszystkich negatywnych postów o Star Wars na Twitterze jest kierowanych przeciw aktorce Kelly Marie Tran. Ogromna część hejtuje też fanki.

Gazeta postanowiła przyjrzeć się social mediom, a konkretnie Twitterowi i sprawdzić, w jaki sposób użytkownicy tej platformy wypowiadają się na temat marki Star Wars. Projekt polegał na przejrzeniu tysięcy wiadomości, postów i zdjęć (dokładnej liczby nie podano). Następnie twórczość była grupowana na „nastawienie negatywne i pozytywne” i na końcu określano tematykę i treść postów krytycznych, jak i tych pozytywnych.

Badania Washington Post wykazały, że fanki padają ofiarą zdecydowanie większej krytyki, niż fani Star Wars, a zdecydowanie najwięcej negatywnych emocji w ludziach wywołuje Loan Marie Tran (wcześniej Kelly Marie Tran). Według amerykańskiej gazety aż około 60% wszystkich negatywnych opinii na temat Star Wars na Twiterze odnosiło się do Rose Tico, czyli postaci granej przez Tran.

Nikt nienawidzi Star Wars tak bardzo jak fani Star Wars

Aż 12% tweetów kierowanych w stronę aktorki zawierało w sobie albo przekleństwa albo słowa związane z „mową nienawiści”, czyli wyzwiska na tle rasowym, religijnym czy etnicznym. To ogromna liczba, zwłaszcza, że ogólnie tylko 6% postów o Gwiezdnych wojnach zawierało wulgaryzmy.

Jeśli chodzi natomiast o fanów i fanki, to przyjrzano się 37 kontom, które prowadzili mężczyźni i 26 prowadzonym przez kobiety. Wyliczono, że średnio co 450 wiadomość kierowana do mężczyzn zawiera w sobie mowę nienawiści, natomiast w przypadku kobiet jest to już co 280 wiadomość. Zauważono jednak, że wiele postów zawierających wulgaryzmy i wyzwiska pochodziło z małych kont i zdobywało bardzo niską liczbę polubień i retweetów, sugerując, że są to raczej ataki trolli, którzy traktują hejtowanie jako sport, niż faktyczna merytoryczna krytyka. 

Wnioski? Media społecznościowe dały możliwość wyrażania opinii milionom osób, które kiedyś mogłyby się nią podzielić jedynie z bliskimi znajomymi i rodziną, by zacytować popularne ostatnimi czasy zdanie „każdy jest teraz krytykiem”. Do tego internetowa anonimowość pozwala na używanie wulgaryzmów i wyjątkowo niepolitycznie poprawnego języka bez większych konsekwencji. Jeżeli jesteście ciekawi, jak wygląda pełne badanie, to znajdziecie je na stronie Washington Post. Premiera IX części „Gwiezdnych wojen” odbędzie się w grudniu 2019 roku.

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.