Batman bawi i uczy. Odnaleziono zaginiony materiał wideo sprzed 50 lat

Sergiusz Kurczuk
16.04.2018 11:45
Adam West jako Batman|undefined Fot. Sam Murray/YouTube

Świtało dzienne po raz drugi ujrzało nagranie z Adamem Westem w roli Batmana z 1967 roku. Heros uczy na nim dzieci, jak przejść przez jezdnię. 

W 1967 roku Batman postanowił odwiedzić Wielką Brytanię. Nie walczył z żadnym suprprzestępcą, ale z bardziej realnym zagrożeniem - ruchem drogowym. Spot nagrany ponad 50 lat temu przez wiele lat uważany był za zaginiony. Nagranie było emitowane jedynie na Wyspach Brytyjskich i nigdy ich nie opuściło. Aż do teraz. Dzięki organizacji Kaleidoscope fani oldschoolowego Batmana z całego świata mogą zobaczyć Adama West w roli obrońcy Gotham w zupełnie nowej odsłonie. 

Adam West jako Batman - odnaleziono zaginione nagranie

Adam West jest jednym z najsłynniejszych odtwórców Mrocznego Rycerza (chociaż w latach 60. o mroku nie było jeszcze mowy). Serial stacji ABC i film „Batman zbawia świat”, były produkcjami cechującymi się sporą dozą kampu. Chociaż Batman sprzed 50 lat nie był nigdy brany na serio, trwale zapisał się w annałach kultury popularnej. Adam West zmarł w czerwcu 2017 roku i tysiące miłośników aktora nie liczyło na to, że kiedykolwiek uda się im zobaczyć go ponownie w roli Batmana. A jednak! W sieci pojawił się minutowy spot, ukazujący bohatera w roli  nauczyciela przechodzenia przez jezdnię.

Batman stojący na tle Big Bena oznajmia, że w drodze do Gotham zrobił przerwę w Anglii, by walczyć z jednym z najgroźniejszych niebezpieczeństw - ruchem ulicznym. W dosadny sposób tłumaczy, jak przejść przez ulicę, a następnie pokazuje całą operację. Towarzyszą mu kilkuletnie dzieci, które słuchają się rad idola i bezpiecznie przechodzą na drugą stronę jezdni.

Nagranie, które było uznane za zaginione, odnalazła organizacja Kaleidoscope, która zajmuje się szukaniem i przechowywaniem dla dalszych pokoleń zapomnianych nagrań sprzed lat. Ten materiał przez długi czas widniał na liście 100 zagubionych programów telewizyjnych z Wielkiej Brytanii. Wielu mieszkańców Królestwa chciało ponownie lub po raz pierwszy zobaczyć spot z Adamem Westem. Po wielu latach w końcu się udało. Inne niedawne odkrycia Kaleidoscope to wczesne materiały z pierwszego „Doktora Who” i odcinki serialu szpiegowskiego „The Avengers” w USA lepiej znanego jako „Steed and Mrs. Peel”.

Stosujcie więc zasady przechodzenia przez jezdnie, które pokazał Batman, ale pamiętajcie, że akcja spotu dzieje się w Wielkie Brytanii, gdzie obowiązuje ruch lewostronny. 

 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.