"Bękarty wojny" mają już 10 lat. Oto 9 ciekawostek na temat filmu Quentina Tarantino

22.08.2019 16:06
Bękarty wojny|undefined Fot. kadr z filmu "Bękarty wojny"/Universal Pictures

21 sierpnia 2009 roku w amerykańskich kinach pojawił się film "Inglorious Basterds" w reżyserii Quentina Tarantino. Trzy tygodnie później produkcja zadebiutowała w Polsce pod tytułem "Bękarty wojny".

Quentin Tarantino wyjątkowo zadziwił widzów, gdy ponad 10 lat temu ogłosił, że jego następnym projektem będzie film o alternatywnej historii II Wojny Światowej z Bradem Pittem i nieznanym szerzej Christophem Waltzem w rolach głównych. Jednak pierwsze zwiastuny filmu z poetyckim tytułem "Bękarty wojny" zachęciły widzów, ponieważ zapowiadały krwawą i zabawną opowieść o żydowskich żołnierzach mordujących nazistów.

Bękarty wojny - 9 ciekawostek o filmie Tarantino 

Jego 6. dzieło zadebiutowało w sierpniu 2009 roku, zdobywając świetne recenzje i stając się najlepiej zarabiającym filmem w reżyserii Quentina Tarantino (potem rekord pobił "Django"). Kilka dni temu film obchodził 10. urodziny i z tej okazji postanowiliśmy zebrać dla was 9 ciekawostek dotyczących "Bękartów wojny". 

1. Od scenariusza do produkcji

Quentin Tarantino zakończył prace nad scenariuszem pewnej spokojnej niedzieli 2008 roku i już dwa tygodnie później siedział w pokoju w Londynie z producentami, gdzie poszukiwał aktorów do głównych ról filmu. Wśród kandydatów znaleźli się m.in. Leonardo DiCaprio (miał zagrać Hansa Landę), Adam Sandler (sierżant Donny), Simon Pegg (porucznik Archie Hicox), Tim Roth, a także francuska legenda Jean Reno - ten miał się wcielić w pana LaPadite'a.

2. Legenda odmówiła współpracy z Tarantino

Ennio Morricone wycofał się z napisania muzyki do filmu. Wszystko dlatego, że Quentin Tarantino zagwarantował kompozytorowi zbyt mało czasu na przygotowanie ścieżki dźwiękowej. Tempo prac podyktowane było chęcią pokazania filmu na festiwalu w Cannes, gdzie wcześniej debiutowały inne filmy reżysera (m.in. "Pulp Fiction"). 

3. Tarantino jak Hitchcock

Quentin Tarantino początkowo miał wystąpić jako członek "Bękartów", Mason Shumaker. Ostatecznie rolę tę zagrał asystent reżysera Carlos Fidel. W trakcie kręcenia bohater został jednak przemianowany na Simona Sakowitza, a postać Masona Shumakera w końcu nie pojawiła się w "Bękartach wojny".

4. Ręce, które (nie)leczą

Ręce, które duszą Bridget von Hammersmark w finale "Bękartów wojny" w rzeczywistości należą do Quentina Tarantino. W samym filmie morderstwa dokonał pułkownik SS Hans Landa, którego brawurowo zagrał Christoph Waltz.

5. O wilku mowa

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Tarantino chciał obsadzić w roli Hansa Landy Leonardo DiCaprio. Do współpracy jednak nie doszło, a reżyser zaczął wątpić, czy w ogóle znajdzie artystę zdolnego do odegrania roli. Potrzebował bowiem kogoś nie tylko charyzmatycznego i czarującego, ale jednocześnie wprowadzającego mnóstwo niepokoju do każdej sceny, w której jest. Oprócz tego bohater mówił w aż 4 językach (włoski, francuski, angielski, niemiecki), co skutecznie utrudniało znalezienie odpowiedniego aktora. W końcu na casting przyszedł Christoph Waltz, który jeszcze tego samego dnia został obsadzony w jednej z głównych ról. Kilka miesięcy po premierze mógł się natomiast cieszyć z Oscara za Najlepszą rolę drugoplanową.

Przeczytaj także

6. Cóż za chwyt, Donny!

Na kiju bejsbolowym Donny'ego Donowitza, którego mężczyzna używa do niesienia "sprawiedliwości dla nazistów", wyryte są m.in. nazwiska Anne Frank (znana Żydówka, która ukrywała się przed Niemcami; a jej pamiętniki stały się niezwykle popularne po II WŚ) oraz Himmelstein (postać grana przez Cloris Leachman, z którą sceny wycięto z oryginalnej wersji filmu).

7. Nie przepadamy tu za nazistami

Film został wsparty finansowo przez Niemców. I chociaż politycy oraz media były przeciwne pokazywaniu przemocy związanej z nazizmem, to niemiecki fundusz pomagający w powstawaniu filmów wsparł Tarantino i spółkę kwotą 300 tysięcy euro. Była to raczej symboliczna pomoc, ponieważ budżet "Bękartów wojny" wyniósł łącznie 70 milionów dolarów.

8. Trawa jest zawsze bardziej zielona po drugiej stronie płotu

W niemieckiej wersji filmu scena pierwszej gry w "Zgadnij kto to?" w podziemnej tawernie jest dłuższa o minutę. Wszystko dlatego, że żołnierz z kartą "Winnetou" odpowiada na więcej pytań, a następnie zamawia sznapsa dla swojej koleżanki Mathildy. Powód wycięcia sceny w innych wersjach "Bękartów wojny" pozostaje nieznany. 

9. Będziemy robić jedną rzecz, i tylko jedną rzecz. Zabijać nazistów

W rozmowie z Bradem Pittem i Quentinem Tarantino dowiedzieliśmy się od reżysera, że Til Schweiger początkowo miał opory przed wystąpieniem w filmie. Aktor urodził się i wychował w Niemczech, dlatego nie chciał nigdy zakładać na siebie nazistowskiego munduru. Na szczęście zgodził się, gdy Tarantino wytłumaczył mu, że jego bohater będzie niemieckim zdrajcą zabijającym nazistów.

Zobacz także: Quentin Tarantino - najlepsze filmy znanego reżysera. Wśród nich "Pulp Fiction", "Bękarty wojny"

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.