„Black Panther” będzie pierwszym filmem od 35 lat wyświetlanym w oficjalnych kinach Arabii Saudyjskiej

Natalia Hluzow
06.04.2018 18:00
Black Panther|undefined Fot. materiały prasowe

Blockbuster Marvel Studios zostanie zaprezentowany podczas otwarcia pierwszego prawdziwego kina w Arabii Saudyjskiej.

Okazuje się, że „Black Panther” tworzy historię nie tylko jako 10. najlepiej zarabiający film w historii kina czy pierwszy blockbuster o czarnoskórym superbohaterze, z którym mogą utożsamiać się mniejszości. Władze Arabii Saudyjskiej zdecydowały, że to właśnie produkcja poświęcona władcy fikcyjnej Wakandy otworzy pierwsze kino w kraju po 35 latach zakazu.

Pierwszy uroczysty pokaz filmu w Arabii Saudyjskiej od 35 lat

Zapowiedź zniesienia zakazu pojawiła się już w grudniu 2017 roku, kiedy minister kultury i informacji islamskiego królestwa, Awad ibn al-Awad, ogłosił, że w marcu 2018 zostaną ponownie otwarte prawdziwe kina. W euforii zaczęto tworzyć prowizoryczne sale kinowe w namiotach i pustostanach, gdzie na początku 2018 roku prezentowano amerykańską animację „Emotki”.

„Black Panther” będzie jednak pierwszym filmem, który wkroczy na ekrany prawdziwych sal kinowych. Premiera produkcji Marvela ma odbyć się 18 kwietnia 2018 roku w Riyadh podczas uroczystości otwarcia pierwszego kina.

Film ma być wyświetlany przez pięć dni w Riyadh i ma stanowić przedsmak przed premierą „Avengers: Infinity War”, która nastąpi 26 kwietnia 2018 roku. Samo kino ma być natomiast pierwszym z 300 obiektów gromadzących łącznie 2000 ekranów, które władze Arabii Saudyjskiej zamierzają otworzyć do 2030 roku.

Arabia Saudyjska coraz bardziej liberalna

Zakaz prowadzenia kin w Arabii Saudyjskiej został wprowadzony w latach 80. na fali postępującego wówczas ultrakonserwatyzmu. Jego zniesienie związane jest ze zmianami społecznymi obejmującymi przyznawanie praw kobietom i promowanie masowej rozrywki. Inicjatorem reform jest następca tronu, książę Muhammad ibn Salman. Prócz uczestnictwa w oficjalnych pokazach filmowych, od września 2017 roku saudyjskie kobiety mogą też prowadzić samochody, zaś od stycznia 2018 mają prawo kibicować sportowcom podczas oficjalnych meczy piłkarskich.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.