„Blade Runner 2049” w pierwszej wersji trwał 4 godziny. Jak miał wyglądać ten film?

Natalia Hluzow
02.11.2017 13:36
„Blade Runner 2049” w pierwszej wersji trwał 4 godziny. Jak miał wyglądać ten film? Fot. kadr z wideo

Pierwsza układka nowego „Blade Runnera” była ponad godzinę dłuższa niż obecnie i miała być pokazywana w dwóch częściach. 

Film Villeneuve’a zrobił wiele zamieszania na rynku filmowym. Z jednej strony recenzje „Blade Runnera 2049” były pełne zachwytów, a krytycy od razu okrzyknęli film arcydziełem, z drugiej – sequel „Łowcy Androidów” okazał się finansową klapą. Niezależnie od zarobków, filmowi nie można odmówić bycia wspaniałym hołdem złożonym oryginalnemu „Blade Runnerowi”, przywracając na ekran klimat produkcji z lat 80., głównego bohatera – Ricka Deckarda, a nawet komputerowo wygenerowaną Rachel.

blade runner 2049 1 Fot. foto: kadr z wideo

W wywiadzie dla „Provideo Coalition” montażysta filmu, Joe Walker, wyjawił, że długo oczekiwana przez fanów kontynuacja „Blade Runnera” miała też... bardzo długo trwać. Pierwsza wersja sequela liczyła aż 4 godziny i twórcy planowali wypuścić ją na ekrany w dwóch częściach o osobnych tytułach. Walker opowiedział nieco o tym, jak miało to wyglądać:

Pierwsza układka filmu miała prawie cztery godziny i dla wygody oraz – mówiąc szczerze – dla dobra pęcherzy miała zostać podzielona na dwa pokazy. Ta przerwa ujawniała też jednak coś więcej na temat historii – że składa się ona z dwóch części. [W pierwszej] jest K, który odkrywa swoją prawdziwą przeszłość (tak jak on ją widzi) i w połowie filmu traci dziewictwo. [śmiech] Następnego ranka rozpoczyna się już zupełnie inna historia o spotkaniu ze swoim stwórcą i o ostatecznym poświęceniu – „umieranie jest najbardziej ludzką rzeczą, jaką robimy”. Co więcej, obie części rozpoczyna otwarcie oczu. Pierwsze pojawia się na samym początku filmu, a drugie, kiedy Mariette budzi się i krząta w mieszkaniu oficera K, co było początkiem drugiej część filmu w jego pierwszej układce. Bawiliśmy się w nadawanie tytułów każdej części, ale szybko porzuciliśmy ten pomysł.

blade runner 2049 2 Fot. foto: kadr z wideo

Skrócenie filmu do 163 minut z niemal 240 wydaje się dobrym pomysłem, gdyż rzadko zdarzają się aż tak długie filmy kinowe i mogłoby to wpłynąć na jeszcze mniej korzystny wynik finansowy. Nie oznacza to jednak, że filmy o tej długości w ogóle nie powstają ( „Przeminęło z wiatrem” osiągnęło długość 3 godzin i 46 minut, a „Kleopatra” z 1963 roku trwała 4 godziny i 3 minuty), więc być może za 10 lat ujrzymy pełną wersję „Blade Runnera 2049”, tak jak pierwotnie chciał ją zrealizować reżyser, być może nawet z alternatywnym zakończeniem, jakiego chciał scenarzysta... Jeśli nawet taka wersja nie miałaby trafić do kin, fani „Łowcy androidów” byliby na pewno wniebowzięci mogąc ją obejrzeć choćby na Blu-Ray’u.

 

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.