Najlepsze filmy z Bogusławem Lindą. "Psy", "Kroll", "Powidoki"

30.04.2019
Aktualizacja: 20.02.2020 14:58
Bogusław Linda filmy|undefined Fot. : Leszek Kotarba/East News

Bogusław Linda jest jednym z najpopularniejszych aktorów w Polsce. Wystąpił w wielu filmach, które uważane są za ponadczasowe. Które z jego ról są najlepsze? Stworzyliśmy zestawienie produkcji, które są godne uwagi.

Bogusław Linda ukończył krakowską Akademie Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego. Aktor jest także współzałożycielem i wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej. W 1977 roku zadebiutował na deskach teatru w sztuce opartej na powieści Fiodora Dostojewskiego "Zbrodnia i kara" w reżyserii Macieja Prusa. Pierwszą ważną rolą na wielkim ekranie była rola anarchisty Gryziaka w "Gorączce" Agnieszki Holland. W postać groźnego przestępcy wcielił się po raz pierwszy w filmie "Zabij mnie glino" Jacka Bromskiego.

Bogusław Linda filmy: Najlepsze produkcje z aktorem

Bogusław Linda jest znany przede wszystkim z filmów akcji, w których często wciela się w czarne charaktery. Jednak ma na swoim koncie również komediowe i dramatyczne role. W 2002 roku prowadził nawet talk-show "Co Ty wiesz o gotowaniu?", który był emitowany na stacji TVN.

Przeczytaj także

1. "Gorączka" reż. A. Holland (1980)

Za tę rolę aktor dostał nagrodę Złotego Lwa za najlepszą kreację aktorską. Pierwowzorem do napisania scenariusza była powieść Andrzeja Strugi "Dzieje jednego pocisku". Produkcja została docenione dopiero po latach.

2. "Przypadek" reż. K. Kieślowski (1981)

Produkcja Kieślowskiego miała premierę na Festiwalu Filmowym w Cannes. Nie została jednak dopuszczona do udziału w konkursie głównym. Dyrektor bał się, że film okaże się zbyt skomplikowany dla szerszej publiczności. Reżyser postanowił wyciąć kilka scen politycznych ze swojego dzieła, ale to nie zmieniło decyzji dyrektora.

3. "Zabij mnie glino" reż. J. Bromski (1987)

Jerzy Malik to przestępca, który ucieka z więzienia. Porucznikowi Popczykowi udaje się go dorwać, ale kiedy ma dojść do rozprawy sądowej, kryminalista razem ze swoim kumplem, Sewerynem, uciekają. W rolę Malika pierwotnie miał się wcielić Daniel Olbrychski, ale aktor nie mógł pojawić się na planie. W ostatniej chwili reżyser wybrał Lindę.

4. "Kroll" reż. W. Pasikowski (1991)

Marcin Kroll jest żołnierzem, który dezerteruje po tym, jak dowiaduje się, że jego żona i najlepszy przyjaciel mają romans.Wszystko zbiega się z samobójstwem innego żołnierza, który nie wytrzymał prześladowań. Dowództwo postanawia odszukać uciekiniera zanim zrobi to prokuratura wojskowa. W filmie wystąpił również Cezary Pazura.

5. "Psy" reż. W. Pasikowski (1992)

Tego filmu nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Dawni funkcjonariusze UB rozpoczynają pracę w policji. Franz musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, bo wcześniej robił karierę dzięki związkowi z córką ministra. W końcu kobieta odchodzi od niego, bo szuka bardziej opłacalnego związku.

6. "Psy II: Ostatnia krew" reż. W. Pasikowski (1994)

Franz Maurer po wyjściu z więzienia spotyka handlarza bronią, który wrócił do Polski z dawnej Jugosławii. Mężczyzna kontaktuje Franza z amerykańskim dyplomatą, który okazuje się jednym z członków gangu przemytników broni.

7. "Tato" reż. M. Ślesicki (1995)

Michał jest operatorem filmowym. W domu bywa rzadko, a wychowaniem córki zajmuje się jego żona, która czuje się zaniedbywana. Pewnego wieczoru kobieta przechodzi załamanie nerwowe. Samookalecza się i ucieka.

8. "Pan Tadeusz" reż. A. Wajda (1999)

Film na podstawie dzieła Adama Mickiewicza w reżyserii Andrzeja Wajdy. O rolę Zosi walczyło ponad 1700 aktorek. W końcu Andrzej Wajda zdecydował się na Alicje Bachledę-Curuś.

9. "Quo Vaids" reż. J. Kawalerowicz (2001)

Ekranizacja jednej z najpopularniejszych powieści Henryka Sienkiewicza. Akcja filmu ma miejsce w Rzymie za czasów panowania Nerona. Po Ziemi wędrują apostołowie, którzy nauczają nowej religii. Jeden z rzymskich żołnierzy, Marek Wincjusz, jest przeciwny tym naukom, ale pod wpływem Ligi zmienia zdanie.

10. "Czas surferów" reż. J. Gąsiorowski (2005)

Dżoker był kiedyś pracownikiem biznesmena Czarneckiego. Jednak mężczyzna go zwolnił, a po dwóch latach Dżoker chce się zemścić. Mężczyzna postanawia porwać bogatego mężczyznę. Nawiązuje współpracę z miłośnikami gangsterskich filmów.

11. "Powidoki" reż. A. Wajda (2016)

Głównym bohaterem jest Władysław Strzemiński, artysta, który nie poddał się socrealizmowi i doświadczył wielu dramatów. Produkcja Andrzeja Wajdy przedstawia sylwetkę człowieka, którego zniszczyła władza.

12. "Pitbull. Nowe porządki" reż. P. Vega (2016)

Bogusław Linda powrócił na wielki ekran wcielając się w rolę przebiegłego gangstera. Jeden z policjantów, Majami, chce rozpracować grupę gangsterów. Okazuje się, że losy głównego bohatera będą przecinać się z bohaterami dawnego Pitbulla.

Bogusław Linda próbował także swoich sił w muzyce. W 1997 nagrał piosenkę "I'm your man" Leonarda Cohena, która znalazła się na ścieżce dźwiękowej do filmu "Sara".

Zobacz także: >>Marcin Dorociński. TOP 10 najlepszych ról aktora<<

 

Karolina Woźniak Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.