Borys Szyc zagra Józefa Piłsudskiego. Jak aktor prezentuje się w roli marszałka Polski?

Sergiusz Kurczuk
10.08.2018 10:49
Borys Szyc zagra Józefa Piłsudskiego. Jak aktor prezentuje się w roli marszałka Polski? Fot. Mateusz Jagielski/akg-images/East News

Już niedługo Borys Szyc wcieli się w marszałka Polski. Aktor wystąpi w tytułowej roli w filmie Michała Rosy „Piłsudski”.

Borys Szyc jest raczej kojarzony z ról komediowych. Nawet jeśli występuje w poważniejszym filmie i tak zazwyczaj wciela się w postać, której nie można do końca traktować na serio. Oczywiście udowodnił swój talent w „Wojnie Polsko-Ruskiej” i „Symetrii”, ale większość widzów widzi w nim komedianta, a nie artystę. Tym razem dostał kolejną szansę na zerwanie z łatką, która przylgnęła do niego jakiś czas temu. Michał Rosa wyreżyseruje produkcję zatytułowaną „Piłsudski”. Szyc dostał angaż do głównej roli. Aktor postanowił zaprezentować swoim fanom, jak będzie wyglądał jako marszałek Polski. 

Borys Szyc jako Piłsudski

Na Instagramie Szyca pojawiło się zdjęcie z charakteryzatorni, na którym możemy zobaczyć aktora w zupełnie nowej odsłonie. Na pierwszy rzut oka trudno poznać, kto kryje się pod gęstą brodą, krzaczastymi brwiami i rozczochranymi włosami. 

Szyc postanowił opisać zdjęcie. 

Zaczynamy dziś opowieść o Piłsudskim. Nie dziadku i wielkim wodzu, ale człowieku pełnym emocji i pasji, bliskim depresji i śmierci, terroryście rzucającym bomby i napadającym na pociągi, liczącym głównie na siebie, często egoiście, kochającym gorąco i namiętnie mężczyźnie z wizją kraju, który kochał ponad wszystko. Trzymajcie kciuki. Dziś rok 1901. Dom wariatów. Petersburg. 

„Piłsudski” - o czym będzie film z Borysem Szycem?

„Piłsudski” nie pokaże widzom całego życia marszałka. Zobaczymy tylko fragment jego biografii. W wywiadzie opublikowanym na stronie Uniwersytetu Śląskiego Rosa zapowiedział, że historia rozpocznie się w roku 1901, kiedy Piłsudski ma 33 lata. Zobaczymy kolejne 13 lat życia głównego bohatera i krótki fragment z roku 1918. Akcja zakończy się tuż przed przewrotem majowym. 

Chciałem uniknąć najmocniejszych politycznych kontekstów, w przeciwnym wypadku musiałbym zrobić serial. Przy dzisiejszej słabej znajomości historii Polski przez nasze społeczeństwo należałoby wiele wątków rozwinąć, aby pokazać ową niejednoznaczność decyzji podejmowanych przez Piłsudskiego, który, jak wiemy, nadal budzi skrajnie różne emocje i jest nazywany równie często bohaterem, co zdrajcą.

Według słów reżysera w filmie pojawi się wiele scen akcji, w których zobaczymy walki, wybuchy i dramatyczne zwroty akcji. Na razie nie podano daty premiery „Piłsudskiego”. Za zdjęcia odpowie Piotr Sliskowski, a produkcją zajmie się Studio Filmowe Kadr. 

Borys Szyc wystąpił ostatnio w nagrodzonej na festiwalu w Cannes produkcji „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. Zagrał też innego słynnego Polaka w filmie „Kantor. Nigdy tu już nie powrócę”, który wciąż oczekuje na premierę. 

 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.