"Boże ciało" nie wygrało Oscara. Która produkcja zdobyła statuetkę za Najlepszy film międzynarodowy 2020?

10.02.2020 04:26
Boże ciało|undefined Fot. kadr z filmu Boże ciało

Wszyscy fani polskiego kina liczyli, że podczas Oscarów 2020 członkowie Akademii Filmowej docenią "Boże ciało" Jana Komasy. Niestety dramat nie zdobył nagrody w kategorii Najlepszy film międzynarodowy. Który tytuł pokonał polskiego kandydata do Oscara?

Film "Boże ciało" od dnia premiery nie schodził z ust znawców kina. I nie chodzi jedynie o ekspertów w tym zakresie pochodzących z Polski. Produkcją zachwycano się również za granicą. Nic więc dziwnego, że "Boże ciało" trafiło na listę ponad 90 produkcji spoza Stanów Zjednoczonych, które walczyły o nominację do Oscarów 2020. Kilka miesięcy później, film Jana Komasy znalazł się na oscarowej shortliście, by w końcu oficjalnie stać się tytułem nominowanym w kategorii Najlepsza produkcja międzynarodowa. 

Przeczytaj także

Nie ma się zresztą co dziwić. "Boże ciało" to przejmująca opowieść opowiadająca o wierze na bardzo wielu poziomach, przy okazji pokazująca historię, która po części wydarzyła się naprawdę. Mateusz Pacewicz - scenarzysta "Bożego ciała", oparł fabułę na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce kilka lat temu. Film opowiada o chłopaku, który wyszedł z poprawczaka i nie mając przed sobą żądnych perspektyw, zaryzykował - podszył się pod księdza w małej miejscowości. Kłamstwo okazało się zbawienne dla jej mieszkańców, ponieważ protagonista pomógł wielu z nich uporać się z różnego rodzaju traumami, przy okazji poświęcając swoją przyszłość.

Przeczytaj także

Oscary 2020 - który film pokonał "Boże ciało"?

Historia tak bardzo spodobała się Amerykanom, że twórcy sprzedali prawa do filmu, który wkrótce doczeka się serialowego remake'u. Niestety, mimo że "Boże ciało" to najlepszy polski film 2019 roku, nie miało szans z konkurencją. W kategorii Najlepsza produkcja Międzynarodowa nominowano również "Honeyland" z Macedonii Północnej, francuskich "Nędzników" oraz dwóch faworytów i największych rywali filmu Komasy - "Ból i blask" Pedro Almodóvara oraz genialną południowokoreańską tragikomedię pod tytułem "Parasite". 

Przeczytaj także

"Boże ciało" przegrało walkę z "Parasite" w reżyserii Joon-ho Bonga. Niestety polska kinematografia ponownie nie powtórzyła sukcesu Pawła Pawlikowskiego z 2015 roku, kiedy Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny otrzymała "Ida". Na szczęście w Polsce powstają coraz lepsze produkcje, więc niewykluczone, że w kolejnych latach rodzimi filmowcy znowu odniosą międzynarodowy sukces.

Najnowszy film Jana Komasy pod tytułem "Sala samobójców. Hejter" wejdzie do kin już 6 marca 2020 roku. Czy odniesie taki sam sukces jak "Boże ciało"?

Przeczytaj także

Zobacz też: "Sala samobójców. Hejter" - pierwszy teaser nowego filmu Jana Komasy 

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.