Ciężkie życie kłębka włóczki w korporacji, czyli nowa krótkometrażowa animacja studia Pixar

Sergiusz Kurczuk
05.02.2019 12:59
kadr z filmu Purl|undefined Fot. kadr z filmu Purl

W sieci pojawił się nowy krótkometrażowy film animowany studia Pixar. "Purl" to historia kłębka włóczki pracującego w korporacji, która jest jednocześnie smutną metaforą naszego społeczeństwa.

Studio Pixar słynie ze swoich pełnometrażowych filmów animowanych, które z miejsca stają się hitami. Wystarczy wspomnieć, chociażby takie tytuły jak "Toy Story", "Potwory i spółka", "Iniemamocni", "Gdzie jest Nemo" czy ostatni sukces pod tytułem "Coco". Zanim jednak firma odniosła światowy rozgłos, produkowała krótkometrażówki. I robi to do tej pory. SparkShorts, doświadczeni twórcy animacją mogą wybrać obiecujących młodych twórców i otworzyć przed nimi drogę do sukcesu w branży. Jedną z osób, w których przedstawiciele Pixara zobaczyli potencjał, jest  Kristen Lester. To właśnie ona stworzyła krótkometrażowy film "Purl", który jest dostępny online.

Przeczytaj także

"Purl" - nowy film studia Pixar

Główną bohaterką jest tytułowa Purl - antropomorficzny kłębek włóczki, który dostał pracę w korporacji. Niestety marzenia o pięciu się na szczyt i nawiązywaniu nowych znajomości szybko pryskają. W biurze firmy o znaczącej nazwie B.R.O. Capital wszyscy zdają się unikać nowej pracowniczki, która odstaje od pozostałych. Jak kończy się ta historia?

Purl postanawia dostosować się do standardów panujących w korporacji, dzięki czemu wkupuje się w łaski kolegów z pracy. Wszystko jednak zmienia się w momencie, kiedy do pracy przyjęty zostaje kolejny kłębek włóczki. W ostatniej chwili Purl przypomina sobie, jak czuła się na początku kariery i wyciąga rękę w kierunku nowej pracowniczki. Dzięki temu dyskryminująca postawa pracowników B.R.O. Capital znika i całe biuro przekształca się w miejsce przyjazne wszystkim.

"Purl" nie jest więc typową animacją dla dzieci, ponieważ porusza tematy, z którymi na co dzień spotykają się dorośli. Na szczęście cała historia kończy się szczęśliwie. Nie zawsze tak się dzieje w realnym świecie. Animacja uczula więc dorosłych widzów na takie problemy, jak nieprzyjazna środowisko pracy, dyskryminacja pracowników czy mobbing.

Film Pixara z szansą na Oscara

Już niedługo przekonamy się, czy inny film Pixara wygra Oscara w kategorii najlepsza krótkometrażowa animacja. Mowa o "Bao" - historii uroczej azjatyckiej kluseczki.

Reżyserem i scenarzystą "Bao" Domee Shi. O tym, czy animacja dostała statuetkę dowiemy się 24 lutego 2019 roku.

>>Zobacz też: Oscary 2019. Lista nominacji do prestiżowych nagród filmowych<<

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.