Co oznaczają złote kostki do gry w filmie „Ostatni Jedi”?

Sergiusz Kurczuk
18.12.2017 10:59
Co oznaczają złote kostki do gry w filmie „Ostatni Jedi”? Fot. kadr z filmu Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi

Premiera VIII epizodu zamiast odpowiedzieć na dręczące widzów pytania, spowodowała, że pojawiły się zupełnie nowe zagadki. Rozwiązujemy dla Was tajemnicę złotych kostek do gry, które zostały znalezione w Sokole Millenium. Do czego się odnoszą?

UWAGA! Ten artykuł zawiera spoilery filmu „Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi”. Czytasz na własną odpowiedzialność.

Nowa trylogia to hołd złożony oryginalnym filmom. Każdy fan „Star Wars” na pewno wyłapał liczne odniesienia do pierwszych produkcji, które pojawiają się w „Przebudzeniu Mocy”. W VIII epizodzie Easter eggów jest jeszcze więcej, a jeden z nich miał duże znaczenie w finałowym akcie filmu. Kiedy Rey (Daisy Ridley) przybywa do Luke'a (Mark Hamill) ukrywającego się w świątyni Ahch-To, dawny mistrz Jedi jest niechętny szkoleniu jej na adepta Mocy. Wszystko zmienia się, gdy po latach wchodzi na pokład statku swojego dawnego przyjaciela Hana Solo (Harrison Ford). W pewnym momencie Luke zabiera ze sobą wiszące w kokpicie złote kostki do gry. 

Przedmiot pojawi się pod koniec filmu, kiedy Luke przybywa uratować rebeliantów przed siłami Kylo Rena (Adam Driver), który przybył za Ruchem Oporu na planetę Crait. Skywalker podchodzi do swojej siostry Lei (Carrie Fisher), całuje ją w czoło i przekazuje złote kostki. Amulet po zniszczeniu bazy Ruchu Oporu znajduje również Kylo Ren, czyli syn Hana i Lei. Naprawdę wierni fani kosmicznej sagi zrozumieli odniesienie, ale nie każdy zna uniwersum „Star Wars” na wylot. Co symbolizowały złote kostki?

Pojawienie się kostek w VIII epizodzie nie był ich filmowych debiutem. Można je zauważyć już w „Nowej nadziei” w scenie, kiedy Han decyduje się zabrać na pokład Sokoła dziwnych towarzyszy z Tatooine. 

Gwiezdne Wojny: Nowa Nadzieja Fot. foto: kadr z filmu Gwiezdne Wojny: Nowa Nadzieja

Wiszą w kokpicie statku również w „Przebudzeniu Mocy”. 

Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy Fot. foto: kadr z filmu Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy

To waśnie za ich pomocą Han wygrał od Lando Carlissiana Sokoła Millenium w słynnej partyjce sabacca. Od tego momentu zrobił sobie z nich amulet, który przez wiele lat ozdabiał wnętrze pojazdu i przynosił szczęście w kosmicznych eskapadach.

Kiedy ogłoszono, że powstaje nowa trylogia „Star Wars” i że wystąpią w niej aktorzy z oryginalnych filmów, fani nie mogli się doczekać, by po latach zobaczyć na jednym ekranie Hamilla, Fisher i Forda. Niestety Solo ginie w VII epizodzie. Widzowie przestali się łudzić, że uda się im zobaczyć wielką trójkę razem. Warto jednak mieć nadzieję do końca. Zdruzgotany wieścią o śmierci swojego przyjaciela Luke, postanowił wykorzystać kostki, by spełnić marzenie wielu fanów „Gwiezdnych Wojen”. Dzięki nim w metaforyczny sposób Luke, Leia i Han spotykają się po latach

Han Solo powróci w spin-offie, w którym zobaczymy młodość najsłynniejszego przemytnika w odległej galaktyce. Twórcy potwierdzili, że w produkcji wystąpi również młody Lando Calrissian, więc bardzo prawdopodobne, że zobaczymy słynny pojedynek o Sokoła Millenium. Podczas seansu filmu, który będzie miał premierę 25 maja 2018 roku, wypatrujcie więc złotych kostek do gry. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.