Córka Bruce’a Lee odpowiada Quentinowi Tarantino: "Powinien się zamknąć"

16.08.2019 09:15
Once Upon a Time in Hollywood|undefined Fot. kadr z filmu Once Upon a Time in Hollywood

Quentin Tarantino odniósł się do wątpliwości Shannon Lee dotyczących negatywnego ukazania Bruce'a Lee w filmie "Once Upon a Time in Hollywood". Córka zmarłego aktora skomentowała odpowiedź reżysera w dość ostrych słowach. 

Wygląda na to, że afera wokół przedstawienia postaci Bruce'a Lee "Once Upon a Time in Hollywood" Quentina Tarantino nie cichnie. Wszystko zaczęło się tuż po amerykańskiej premierze filmu. Shannon Lee w rozmowie z jednym z portali miała za złe reżyserowi, że ukazał jej ojca jako "aroganckiego dupka". Tarantino odpowiedział, że mistrz sztuk walki taki właśnie był. To tylko bardziej rozzłościło kobietę. 

"Once Upon a Time in Hollywood" - Shannon Lee negatywnie o Quentinie Tarantino

Wszystko zaczęło się od sceny z najnowszego filmu Tarantino. "Once Upon a Time in Hollywood" rozgrywa się w Fabryce snów u schyłku szóstej dekady XX wieku. W filmie pojawia się wiele znanych postaci, które były gwiazdami tego okresu. Wśród nich jest Bruce Lee, którego zagrał Mike Moh. W jednej ze scen dochodzi do starcia pomiędzy mistrzem sztuk walki a kaskaderem Cliffem Boothem, w którego wcielił się Brad Pitt. Lee prowokuje protagonistę do walki, która kończy się remisem. 

Zobacz: Córka Bruce'a Lee ostro skrytykowała "Once Upon a Time in Hollywood" 

Shannon Lee uważa, że takie przedstawienie jej ojca jest niezgodne z prawdą historyczną, ponieważ Bruce Lee nie zachowywał się w tak arogancki sposób. Tarantino został poproszony o komentarz w tej sprawie. Filmowiec twierdzi, że jego wyobrażenie na temat zmarłej gwiazdy kina akcji jest jak najbardziej uzasadnione, ponieważ pochodzi z materiałów źródłowych na temat aktora. 

Zobacz także: Quentin Tarantino broni postaci Bruce'a Lee w "Once Upon a Time in Hollywood"

Kobieta została ponownie poproszona o komentarz w tej sprawie. Tym razem zapytano ją, co sądzi o odpowiedzi Tarantino. Lee rozmawiała na ten temat z Variety. Skomentowała wypowiedź reżysera w ostrych słowach. 

Powinien się zamknąć i nie mówić nic na ten temat. Albo mógłby przeprosić lub powiedzieć: "Tak naprawdę nie wiem jaki był Bruce Lee. Takim po prostu ukazałem go w moim filmie. Ale nie powinno być to odbierane jako prawda na jego temat".

(...) Tarantino może przedstawiać Bruce'a Lee jak tylko chce i zrobił to. Ale to trochę obłudne, kiedy mówi: "Cóż, Taki właśnie był, ale to jest fikcyjny film, więc nie ma się o co martwić". 

Tarantino wyjaśnił, że tworząc postać Lee, wspierał się biografią aktora napisaną przez jego żonę - Lindę Lee. W książce pojawił się fragment, mówiący o tym, jak Lee na planie "Zielonego Szerszenia" chełpił się, że z łatwością mógłby pokonać profesjonalnego boksera Cassiusa Claya, znanego później jako Muhammad Ali. Tarantino zainspirował się tym zdarzeniem i rozwinął je w swoim filmie w pojedynek z kaskaderem. 

Dziewiąta produkcja Tarantino rozgrywa się w konkretnym czasie w konkretnym miejscu i obok Lee pojawiają się w niej takie postacie historyczne jak Burt Reynolds, Sharon Tate, Roman Polański, Steve McQueen czy Charles Manson. Jednak "Once Upon a Time in Hollywood" nie jest filmem historycznym, a reżyser posłużył się pewnego rodzaju konwencją. 

Zobacz: "Once Upon A Time In Hollywood": aktor wcielający się w Bruce'a Lee odpowiedział na krytykę

Shannon Lee doskonale zdaje sobie z tego sprawę, jednak wie, że nie wszyscy widzowie muszą ją zrozumieć. Kobieta uważa, że Tarantino sposobem skomentowania sprawy, robi krzywdę jej ojcu. Czy konflikt pomiędzy córką Bruce'a Lee i Quentinem Tarantino zostanie kiedykolwiek zażegnany? Trudno powiedzieć. 

"Once Upon a Time in Hollywood" - kiedy premiera?

Polska premiera "Once Upon a Time in Hollywood" odbyła się 16 sierpnia 2019 roku. Oprócz Pitta i Moha w filmie  wystąpili Leonardo DiCaprioAl PacinoMargot Robbie, Timothy Olyphant, Dakota Fanning, Michael Madsen, Tim Roth, Damian Lewis, Luke Perry oraz Rafał Zawierucha.

Zobacz też: "Once Upon a Time in Hollywood": Brad Pitt zażądał zmiany w scenie z Bruce'em Lee 

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.