Córka Bruce'a Lee ostro skrytykowała "Once Upon a Time in Hollywood"

31.07.2019 09:18
Once Upon a Time in Hollywood|undefined Fot. kadr z filmu Once Upon a Time in Hollywood

W filmie Quentina Tarantino "Once Upon a Time in Hollywood" pojawia się Bruce Lee. Córka mistrza sztuk walki jest zgorszona tym, jak został pokazany jej ojciec.

Najnowsza produkcja Quentina Tarantino to hołd złożony kinu przełomu lat 60. i 70. XX wieku. Akcja "Once Upon a Time in Hollywood", jak wskazuje tytuł dzieje się w Fabryce Snów, a głównymi bohaterami są aktorzy. Z tego powodu wśród fikcyjnych postaci, można zobaczyć osoby istniejące naprawdę. Oprócz Sharon Tate, Romana Polańskiego czy Charlesa Mansona, zobaczymy również gwiazdę kina sztuk walki Bruce'e Lee. Według córki zmarłej ikony filmów akcji Tarantino ukazał jej ojca niezgodnie z prawdą.

"Once Upon a Time in Hollywood" - córka Bruce'a Lee krytykuje film Tarantino

9. dzieło Tarantino zbiera niemal same pozytywne recenzje i to zarówno pośród widzów, jak i krytyków filmowych. Nie wszystkim jednak podoba się "Once Upon a Time in Hollywood". Do grona niezadowolonych osób należy Shannon Lee. Jak podaje portal The Wrap, kobiecie nie spodobał się sposób przedstawienia jej ojca. Według niej Tarantino ośmieszył jej ojca i ukazał go w negatywnym świetle. Według Lee jedna ze scen została oparta na rasistowskich stereotypach. Chodzi o fragment, w którym Bruce Lee wyzywa na pojedynek jednego z głównych bohaterów - Cliffa Bootha.

Pojawia się na ekranie i wyzywa na pojedynek Brada Pitta. Ale on taki nie był. Bruce Lee został pokazany jako arogancki dupek i narwaniec, a nie ktoś, kto musiał walczyć trzykrotnie ciężej od wszystkich ludzi, by osiągnąć to, do czego wielu miało naturalny talent. To było naprawdę nieprzyjemnie doświadczenie - siedzieć w sali kinowej i słuchać, jak ludzie śmieją się z mojego ojca.

Mnie interesuje wzmożenie świadomości, jakim człowiekiem był Bruce i jak przeżył swoje życie. Wszystko to zostało spuszczone w toalecie przez tę rolę. Zrobili z mojego ojca arogancki worek treningowy.

Shannon Lee doskonale rozumie, że film został osadzony w pewnej konwencji, ale nadal nie podoba się jej, że Bruce Lee został ukazany niezgodnie z jego prawdziwą naturą.

Mogę zrozumieć wszystkie powody stojące za takim przedstawieniem go w tym filmie. Rozumiem, że dwie główne postacie to antybohaterowie, a całość to nieskrępowana niczym fantazja na temat tego, co mogłoby się stać. W filmie przedstawiono okres pełen rasizmu i wykluczenia. Rozumiem, że chcieli pokazać postać Brada Pitta jako super twardego zabijakę, który może pokonać Bruce'a Lee. Ale nie musieli traktować go w ten sposób, w który białe Hollywood robiło, kiedy jeszcze żył.

Oczywiście należy zrozumieć, że córka Bruce'a Lee inaczej odbiera film, w którym pojawia się bliska jej osoba niż przeciętny widz. Negatywne zdanie na temat "Once Upon a Time in Hollywood" miała również żona Romana Polańskiego Emmanuelle Seigner, której nie podobało się wykorzystanie wątku śmierci Sharon Tate.

Przeczytaj także

"Once Upon a Time in Hollywood" - kiedy premiera?

W Bruce'a Lee wcielił się Mike Moh. Głównych bohaterów zagrali Leonardo DiCaprio i Brad Pitt. W roli Sharon Tate wystąpiła natomiast Margot Robbie. Film trafił do amerykańskich kin 26 lipca 2019 roku. Polska premiera "Once Upon a Time in Hollywood" odbędzie się 16 sierpnia 2019 roku. W pozostałych rolach wystąpili Al Pacino, Kurt Russell, Timothy Olyphant, Dakota Fanning, Michael Madsen, Tim Roth, Damian Lewis, Luke Perry oraz Rafał Zawierucha jako Roman Polański.

Zobacz też: "Once Upon a Time in Hollywood" najlepiej zarabiającym filmem Quentina Tarantino. Pobił rekord "Bękartów wojny"

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.