Czy Chewbacca zjadał ludzi? Zagadka z filmu „Solo” rozwiązana

Maciej Koprowicz
07.09.2018 15:55
Czy Chewbacca zjadał ludzi? Zagadka z filmu „Solo” rozwiązana Fot. ANTONIN THUILLIER/AFP/EAST NEWS

W jednej ze scen filmu „Han Solo: Gwiezdne wojny – historie” pojawia się sugestia, że uwielbiany przez fanów Wookiee gustuje w ludzinie. Ale czy rzeczywiście tak było?

„Han Solo” to drugi film z cyklu „Historie”, który uzupełnia epizody właściwej sagi „Gwiezdnych wojen”. Opowiada o młodych latach tytułowego awanturnika, bohatera części IV-VII sagi.

Z filmu dowiadujemy się wielu informacji na temat początków przemytniczej kariery Solo, które ostatecznie doprowadziły go na służbę gangsterowi Jabbie. Poznajemy okoliczności, w których zajął się szmuglerką, wszedł w posiadanie statku „Sokół Millennium”, odbył lot na Kessel na rekordowo krótkim dystansie 12 parseków, a także poznał Lando Calrissiana i Chewbakkę.

Chewbacca: czy był ludożercą?

Włochaty olbrzym Chewbacca, przedstawiciel rasy Wookiee z planety Kashyyyk, stał się przyjacielem Hana Solo w niecodziennych okolicznościach. Pod zarzutem dezercji z armii Imperium, młody Solo został wrzucony do jamy „bestii”, którą okazał się właśnie więziony przez żołnierzy małpolud. Imperialni są pewni, że krnąbrny wojak zostanie przez monstrum pożarty.

Z filmu wysnuć można wniosek, że Wookiee nie tylko wyrywają ludziom ręce (co już wiemy z „Nowej nadziei”), ale i ich zjadają. Nie jest to jednak prawda, o czym można przekonać się z lektury nowelizacji „Solo”.

„Solo: A Star Wars Story” - nowelizacja

Powieść „Solo: A Star Wars Story: Expanded Edition” autorstwa Mur Lafferty, która nie tylko jest adaptacją scenariusza filmu, ale również uzupełnia jego wątki, ukazała się w USA 4 września 2018. Znajdujemy w niej również oczywiście scenę pierwszego spotkania Hana i Chewiego. Narrator ujawnia jednak, że Wookiee nigdy nie jadł ludzkiego mięsa:

Nie stał się aż tak głodny. Jeszcze nie.

Nie oznacza to wcale, że poczciwy Chewbacca jest weganinem. W filmie „Ostatni Jedi” widzimy go, jak piecze nad ogniskiem ptakopodobne stworzenie z gatunku Porgów.

„Han Solo: Gwiezdne wojny – historie” - premiera na Blu-ray i DVD

Już niedługo najnowszy film z uniwersum „Star Wars” będzie można obejrzeć także w domu. DVD „Solo” w USA ukaże się 14 września 2018. Premiera filmu na Blu-Ray zaplanowana jest natomiast nieco później, bo 25 września 2018. Wśród dodatków nie zabraknie usuniętych z ostatecznej wersji obrazu scen – wśród nich jest taka, w której Han Solo ma w spodniach węgorza (tak, dla nas też to brzmi dziwnie).

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.