Czy "Forrest Gump" powstałby w dzisiejszych czasach? Producentka filmowa twierdzi, że nie

24.06.2019 11:05
Forrest Gump|undefined Fot. kadr z filmu Forrest Gump

"Forrest Gump" to film Roberta Zemeckisa, który zdobył 6 Oscarów. Według hollywoodzkiej producentki Wendy Finerman reżyser nie miałby szans na zrobienie adaptacji w 2019 roku.

W 1994 roku na ekrany kin wszedł film "Forrest Gump" w reżyserii Roberta Zemeckisa. Twórca "Powrotu do przyszłości" oparł historię na powieści Winstona Grooma pod tym samym tytułem. Adaptacja była hitem. Dobrze odebrali ją nie tylko widzowie, ale również specjaliści od kinematografii. "Forresta Gumpa" nagrodzono 6 Oscarami - za najlepszy film, scenariusz adaptowany, reżyserię, montaż, efekty specjalne i aktora pierwszoplanowego. Według producentki Wendy Finerman w dzisiejszych realiach "Forrest Gump" nie miałby prawa powstać. Dlaczego?

"Forrest Gump" - dlaczego film nie powstałby w 2019 roku?

Od premiery "Forresta Gumpa" minęło równo 25 lat. Film do tej pory cieszy się uznaniem widzów i został zaliczony do produkcji, których nie wypada nie znać. W ciągu ćwierćwiecza Hollywood przeszło dużą metamorfozę, na co wpływ miały nie tylko zmiany historyczne i społeczno-kulturowe, ale również podejście do tego, jak tworzy się filmy. Kino i telewizja przestały być jedynymi mediami, w których pojawiają się nowe tytuły. Nie tylko powstały platformy streamingowe, ale również znacznie rozwinęła się technologia nagrywania i tworzenia efektów specjalnych. Znacznie poniesiono również kwoty, które producenci przeznaczają na powstanie filmów, ale tyczy się to jedynie produkcji, które przyniosą odpowiednio wysokie zyski. Średnio blockbustery dostają około 200 milionów dolarów na produkcję. Bardziej ambitne tytuły otrzymują dwieście razy mniejsze kwoty.

Wyprodukowanie "Forresta Gumpa" kosztowało ponad 55 milionów dolarów. Z okazji 25-lecia tytułu, w amerykańskich kinach zorganizowano seanse hitu z Tomem Hanksem w roli głównej. Z tego powodu portal Cinemablend odbył rozmowę z Wendy Finerman, która pracowała nad adaptacją jako producentka. Według jej opinii w dzisiejszych czasach film nie miałby racji bytu.

Myślę, że stworzenie dziś "Forresta Gumpa" byłoby bardzo trudne. Z dzisiejszej perspektywy "Forrest Gump" mógłby wcale nie powstać - wiemy, że to prawda. Prawdopodobnie zrobienie tego filmu dziś byłoby bardzo trudne. A oczywiście wiele lat temu tez wcale nie było łatwo.

Problemy, o których mówi Finerman, dotyczą okresu preprodukcji "Forresta Gumpa", który trwał łącznie około 9 lat. Zemeckis wpadł na pomysł stworzenia adaptacji w latach 80. i pracował nad nią do wczesnych lat 90. XX wieku. Tak długie przygotowywanie filmu w dzisiejszych czasach, przekreśliłoby przedsięwzięcie. Problemem byłyby też wysokie jak na obecne standardy pieniądze potrzebne na produkcję. Na szczęście 25 lat temu podjęto słuszną decyzję i "Forrest Gump" nie tylko trafił na ekrany kin, ale jest jednym z ukochanych filmów widzów na całym świecie.

Przeczytaj także

Nie ma większej nagrody w przypadku filmu sprzed 25 lat, niż świadomość, że wciąż jest na tyle popularny, że wraca na Blu-ray, a nawet do kin. Więc staram się patrzeć na pozytywy tej sytuacji, niż skupiać się na problemach, które mieliśmy. Cieszy mnie, że zupełnie nowe pokolenie ma szansę pójść na ten film i dowiedzieć się o nim, czego nie można było zrobić pięć lat temu. Całkiem nowe pokolenie zobaczy go na dużym ekranie.

Czy przyszłość Hollywood to produkcje superbohaterskie i sprawdzone klisze? Nie wykluczone, ale należy pamiętać, że alternatywą dla ambitniejszych twórców są platformy streamingowe. Prawdopodobnie "Forrest Gump" w dzisiejszych czasach trafiłby właśnie na jeden z serwisów internetowych.

Zobacz też: TOP 15: Najlepsze filmy, w których zagrał Tom Hanks. "Forrest Gump", "Zielona Mila" i inne

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.