Czy "Joker" gloryfikuje przemoc? Reżyser wypowiedział się na ten temat

26.09.2019 11:06
Fot. . kadr z wideo JOKER - Final Trailer/YouTube

"Joker" spotyka się ze sporą krytyką ze strony odbiorców. Widzowie zarzucają twórcom gloryfikacje przemocy. Todd Philips postanowił wypowiedzieć się na ten temat.

Premiera "Jokera" odbędzie się już na początku października 2019 roku. Twórcy, Warner Bros. Pictures i DC Comics zmierzyli się z falą krytyki. Mimo że film nie miał jeszcze swojego debiutu w kinach, przyszła publiczność jest zaniepokojona poziomem przemocy w produkcji. Do sieci trafił nawet fragment z "Jokera", który charakteryzuje się wielką brutalnością. Toddowi Philipsowi zarzuca się, że obraz jest gloryfikacją przemocy. Reżyser postanowił zareagować na te pogłoski. 

Czy "Joker" gloryfikuje przemoc? Reżyser wypowiedział się na ten temat

Na to pytanie postanowił odpowiedzieć reżyser "Jokera", Todd Philips:

Nie stworzyliśmy tego filmu, żeby prowokować ludzi. Powiedziałem Joaquinowi, żeby spojrzał na to tak, że chcemy przemycić prawdziwy film pod przykrywką komiksu. Nie mieliśmy na celu "gloryfikacji takich zachowań". Bardziej chodziło o to, żeby stworzyć prawdziwy film z prawdziwym budżetem i nazwać go pie*rzonym "Jokerem". Tyle.

Przeczytaj także

Na temat najnowszej produkcji i krytyki, która jest skierowana na film, postanowiło wypowiedzieć się również studio Warner Bros.:

Przemoc z użyciem broni jest ogromnym problemem w naszym społeczeństwie i przekazujemy wyrazy najgłębszego współczucia wszystkim ofiarom i rodzinom dotkniętym tymi tragediami. Nasza firma ma długą historię przekazywania datków na rzecz ofiar przemocy, w tym ofiar "Jokera z Aurory" [...]

Jednocześnie Warner Bros. uważa, że jedną z funkcji opowiadania historii jest wywoływanie trudnych rozmów wokół złożonych zagadnień. Nie popełnijmy tutaj błędu: ani fikcyjna postać Jokera, ani film, nie popierają jakiejkolwiek przemocy w świecie rzeczywistym. Intencją filmu nie jest przedstawianie tej postaci jako bohatera. 

Zaniepokojeni filmem są również rodziny ofiar strzelaniny w kinie Aurora. W 2012 roku doszło tam do tragedii. Zamachowiec wszedł na salę, na której odbywał się pokaz "Mrocznego rycerza" i zaczął strzelać. Mężczyzna zabił 12 osób i zranił 59 osób. Nic dziwnego, że rodziny ofiar strzelaniny w Aurorze mają obawy, co do "Jokera". Bliscy wystosowali oświadczenie, w którym proszą o wsparcie ze strony studia. Po licznych rozmowach postanowiono, że pokazy najnowszego filmu Todda Philipsa nie odbędą się w kinie Aurora w Kolorado.

Premiera "Jokera" odbędzie się 4 października 2019 roku. W filmie wystąpili Joaquin Phoenix, Robert De Niro i Zazie Beetz.

Zobacz także: Powstanie sequel "Jokera"? Reżyser rozmawiał z Joaquinem Phoenixem

Karolina Woźniak Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.