Czy „Wonder Woman” zawalczy o Oscara?

Natalia Hluzow
24.10.2017 23:16
Czy „Wonder Woman” zawalczy o Oscara? Fot. kadr z wideo

Wytwórnia Warner Bros. rozpoczęła kampanię promującą film Patty Jenkins jako jednego ze swoich kandydatów do walki o Oscary.

O tym, że „Wonder Woman” ma szansę stanąć do walki o nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, mówi się już od premiery filmu. Ekranizacja komiksu o amazońskiej księżniczce, która trafiła na ekrany 15 maja 2017 roku, zaskoczyła wszystkich swoją świeżością, zadziornością i humorem. Wprawdzie już krótki epizod Wonder Woman w filmie „Batman v Superman: Świt Sprawiedliwości” był najjaśniejszą stroną tej produkcji, ale biorąc pod uwagę jej poziom, nie było to żadnym wyczynem. Poza tym, po tak nieudanym pojedynku największych superherosów DC, nikt nie spodziewał się, że kolejny film z tej serii może mieć jakiekolwiek atuty. I właśnie wtedy na scenę wkroczyła olśniewająca Gal Gadot, prowadzona przez uzdolnioną Patty Jenkins i obie pokazały światu, co potrafią zdziałać kobiety – zarówno te, które stworzyły film „Wonder Woman”, jak i te, o których on opowiada. A co najważniejsze, zrobiły to bez zadęcia i patosu, za to ze sporą dawką humoru i dystansu do siebie. Tak właśnie zrodziła się szansa, by kolejny film superbohaterski zawalczył o Oscary.

wonder woman Fot. foto: kadr z wideo

Jeśli kampania Warner Bros. się powiedzie i Akademia postanowi nominować „Wonder Woman” w głównych kategoriach, nie będzie to pierwsza taka sytuacja w historii filmów o superherosach. Przypomnijmy, że w latach świetności filmowego Batmana, Heath Ledger zdobył pośmiertnego Oscara za rolę Jokera w „Mrocznym rycerzu”. Natomiast w tym roku w wyścigu o Oscary wystartuje również dojrzały „Logan” z wytwórni 20th Century Fox. Czy superbohaterom uda się pokonać setki filmów zgłaszanych do walki o najbardziej prestiżową statuetkę w Hollywood?

logan Fot. foto: kadr z wideo

Na razie trudno to ocenić. Pewne jest jednak to, że Amerykańska Akademia Filmowa będzie musiała zweryfikować swoje myślenie o oscarowym kinie, gdyż współcześni widzowie coraz częściej zastanawiają się, dlaczego do Oscarów nie są nominowane horrory i coraz chętniej widzieliby filmy Netflixa wśród nagradzanych produkcji. Ogromna popularność i coraz wyższa jakość filmów superbohaterskich, które dziś stanowią już odrębny gatunek filmowy, również powinny zostać zauważone przez członków Akademii.

wonder woman 3 Fot. foto: kadr z wideo

Warner Bros. na swojej stronie For Your Consideration informuje, w jakich kategoriach wytwórnia życzyłaby sobie widzieć nominacje dla „Wonder Woman”. I są to przede wszystkim najważniejsze kategorie, takie jak: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepsze zdjęcia, najlepsza aktorka pierwszoplanowa, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepszy aktor drugoplanowy i najlepszy scenariusz adaptowany oraz 8 innych. Biorąc pod uwagę olbrzymią konkurencję, z jaką już w przedbiegach musi zmierzyć się amazońska księżniczka, nie ma co liczyć, że zdobędzie nominacje we wszystkich wymienionych kategoriach. Jednak nawet jeśli uda jej się trafić do ostatecznej dziesiątki tylko jednej z nich, będzie to olbrzymi sukces i kolejny kamień milowy w historii filmów o superherosach.

Wszystko wyjaśni się dopiero na początku przyszłego roku. Nominacje do kolejnych Oscarów mają zostać ogłoszone 23 stycznia 2018 roku.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.