Czy film "Avengers: Endgame" jest oparty na którymś z komiksów Marvela?

Sergiusz Kurczuk
13.12.2018 13:57
Avenger: Endgame|undefined Fot. materiały promocyjne

Czy bracia Russo, tworząc "Avengers: Endgame" wykorzystali fabułę jednego z istniejących komiksów Marvela? A może powołali do życia całkowicie nową historię?

Poprzednia część filmowej serii "Avengers" brzmiała podtytuł "Infinity War", który bezpośrednio odnosił się do komiksu z 1992 roku. Co prawda fabuła raczej odpowiadała serii "Infinity Gauntlet", którą wydano rok wcześniej, ale w obu komiksach osią fabularną były Klejnoty Nieskończoności. Czy podtytuł 4. odsłony "Avengers" również ma korzenie w jednej z papierowych przygód herosów Marvela?

"Avengers: Endgame" - czy był komiks pod tym tytułem?

Nad samym podtytułem pochyliliśmy się w artykule, w którym wyjaśniliśmy jego znaczenie. Okazuje się jednak, że odnosi się on nie tylko do słownika pojęć szachowych, ale również klasyki komiksów o Avengers. Portal CBR przeprowadził wywiad z Royem Thomasem - drugim po Stanie Lee redaktorem naczelnym w historii wydawnictwa, który przez wiele lat miał pod swoimi skrzydłami serię "Avengers". Okazuje się, że scenarzysta był autorem zeszytu zatytułowanego "Endgame!".

Byłem zaskoczony i trochę uradowany, kiedy zobaczyłem, że podtytuł czwartej części "Avengers" brzmi "Endgame". Dziwnym przypadkiem, czy z jakiegokolwiek innego powodu, 50 lat temu (w 1969 roku) tak samo zatytułowałem jeden z numerów "Avengers" - "Endgame!" - oczywiście z wykrzyknikiem, bo tak się wtedy robiło. Był to ostatni rozdział trzyczęściowej historii, w której widzieliśmy Kanga Zdobywcę i jego nowe dzieło, Grandmastera grającego w kosmiczną partię szachów, stawiającego Avengers przeciwko całkiem nowej grupie Squadron Sinister (przodków Squadron Supreme) po jednej stronie i przyszłych Invaders (Kapitan Ameryka z drugiej wojny światowej), Human Torch i Sub-Mariner) po drugiej.

Jeszcze w czasach szkoły średniej w Missouri nauczyłem się grać w szachy z encyklopedii... i oczywiście stamtąd wziąłem wyrażenie "gra końcowa" (z angielskiego "endgame" - przyp. red.). Szachy mają "otwarcie", "grę środkową" i "grę końcową". Nazwa "Grandmaster" (Arcymistrz - przyp. red.) również pochodzi z szachów i nadaje się ją osobie z najwyższą liczbą zwycięstw (poza mistrzem świata). Istnieje szansa, że nikt więcej nie stworzy filmu, w którego tytule padnie termin szachowy, którego użyłem w numerze "Fantastic Four" z 1970 roku: "Zugswang". Nie pytajcie!

"Avengers: Endgame" - czy film to adaptacja 69. numeru komiksu "Avengers"?

Historia, o której wspomina Thomas, rozgrywała się na przestrzeni trzech numerów "Avengers" z 1969 roku. Opowieść rozpoczynała się w zeszycie opatrzonym numerem 69. To właśnie w nim zadebiutował Grandmaster. Komiks rozpoczyna się od uprowadzenia Avengers przez Kanga Zdobywcę. Wówczas w skład drużyny wchodzili Kapitan Ameryka, Thor, Iron Man, Goliath (Hawkeye posługujący się serum Hanka Pyma), Yellowjacket, Vision, Wasp i rezerwista w postaci Black Panthera. Złoczyńca przeniósł herosów w przyszłość, by wystawić ich do gry z Grandmasterem, który rzucił mu wyzwanie. Kosmita zaoferował Kangowi pomoc w przywróceniu do zdrowia jego ukochanej - księżniczki Ravonny, pod warunkiem, że drużyna Zdobywcy wygra nietypową partyjkę szachów. Porażka miała zakończyć się zniszczeniem Ziemi.

69 Fot. foto: kadr z komiksu Avengers vol. 1 #69

Pierwszymi przeciwnikami Avengers byli członkowie Squadron Sinister - marvelowskiej parodii Ligi Sprawiedliwości składającej się z Hyperiona (Superman), Nighthawka (Batman), Dr. Spectruma (Green Lantern) i  Whizzera (Flash). Z czasem grupa przeistoczyła się w Squadron Supreme i na stałe dołączyła do kanonicznego świata Marvel Comics.

69 Fot. foto: kadr z komiksu Avengers vol. 1 #69

W 70. numerze Avengers trafiają do teraźniejszości i ścierają się w walce z Squadron Sinister. W zwycięstwie pomaga im Black Knight. W 71. numerze zatytułowanym "Engame!" Grandmaster przenosi w przyszłość herosów z roku 1941, którzy byli członkami grupy Invaders - Kapitana Amerykę, Sub-Marinera oraz oryginalnego Human Torcha.

71 Fot. foto: kadr z komiksu Avengers vol. 1 #71

Do walki z nimi stają Vision, Yellowjacket i Black Panther.

71 Fot. foto: kadr z komiksu Avengers vol. 1 #71

Grupa wygrywa, co zapewnia zwycięstwo Kangowi, który dostaje do wyboru dwie nagrody - możliwość uratowania Ravony lub moc, która pozwoli zabić Avengers. Złoczyńca wybiera drugą opcję, jednak nie zauważa haczyka w ofercie kosmity. Black Knight nie był wówczas członkiem drużyny, więc nowa moc Kanga nie jest w stanie go dosięgnąć. Dzięki temu rycerz pokonuje przeciwnika i ratuje superbohaterów, którzy odwdzięczają mu się członkostwem w grupie.

Oczywiście bracia Russo nie przeniosą na ekrany kin wyżej opisanej historii. Mogą jednak wykorzystać pewne jej elementy. Poprzednie produkcje Marvel Studios niejednokrotnie sięgały do komiksów, zazwyczaj zawierając odniesienia do nich w formie Easter eggów. Tym razem może być tak samo, chociaż warto zwrócić uwagę, że numery 69-71 zawierają wątki, które prawdopodobnie pojawią się w "Avengers: Endgame". Głównie chodzi o podróże w czasie, które fani przewidują od premiery "Avengers: Infinity War". Czy w czwartej części "Avengers" pojawi się więcej elementów opowieści stworzonej przez Thomasa 50 lat temu? Dowiemy się 25 kwietnia 2019 roku, kiedy produkcja trafi do polskich kin.

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.