Czy rola Jokera zabiła Heatha Ledgera?

Robert Skowronski
26.04.2017 12:42
Czy rola Jokera zabiła Heatha Ledgera? Fot. kadr z filmu

Utrwaliło się przekonanie, że rola w „Mrocznym Rycerzu” była dla aktora tak przytłaczająca, że doprowadziła do jego śmierci. Co na to siostra Heatha Ledgera?

W styczniu 2008 roku świat dowiedział się o śmierci aktora, który odszedł w wieku zaledwie 28 lat. Za życia zmagał się z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Swoją ostatnią rolą uczynił tę w „Mrocznym Rycerzu” Christophera Nolana (częściowo zdążył jeszcze nagrać sceny do „Parnassusa” Terry'ego Gilliama). Ledger miał popaść w depresję po wystąpieniu jako Joker, a to miało doprowadzić go do zażycia śmiertelnej dawki leków.

Prawda? A może kolejny popkulturowy mit, który poprzez ciągłe powtarzanie został uznany za fakt? Na to pytanie odpowie dokument „I Am Heath Ledger”, który trafi na rynek DVD i Blu-ray już 23 maja 2017 roku. A co na to siostra aktora? Głos zabrała Kate Ledger:

Byłam zszokowana tymi doniesieniami, bo świetnie się bawił przy tej roli. Wszyscy mówili, że miał depresję i Joker odcisnął na nim swoje piętno. Było zupełnie odwrotnie, każdy był w błędzie. Miał wspaniałe poczucie humoru, o czym prawdopodobnie wiedziała tylko jego rodzina i przyjaciele. Dobrze się bawił na planie. Nie wpadł w depresję z powodu Jokera!

Matt Amato, producent wspomnianego dokumentu, liczy na to, że film zmieni spojrzenie na Ledgera:

Mam nadzieję, że będzie to antidotum na wiele plotek, które się utrwaliły. Krąży wiele okropnych doniesień na temat Heatha.

Poprzez wywiady z ludźmi z bliskiego otoczenia aktora uzyskamy całościowe spojrzenie na jego krótką, ale intensywną karierę, która obejmuje m.in. występy w takich filmach, jak „Tajemnica Brokeback Mountain” czy „Mroczny Rycerze”. Bohaterami poprzednich sezonów „I Am” byli Chris Farley oraz Bruce Lee.

Zobaczcie zwiastun dokumentu o Ledgerze od stacji Spike:

 

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.